Her bahar da yeni bir meyve ya da bitki ya da baharat mucize zayıflatan ilan ediliyor. Peki sonra ne oluyor? Bir dönem mucizeler yaratacağı vaad edilen greyfurt, ananas, altın çilek’e ne oldu? Mucizeleri mi bitti yoksa?

Fazla kilosu olan herkes hatta fazla kilosu olduğuna inanan herkes hızlı zayıflamak ister. 11 yıllık meslek hayatımda “yavaş olsun ama kalıcı olsun” lafını duyduğum ne yazık bir elin parmaklarını geçmez. Baharın gelmesiyle incelen kıyafetler saklanan Türk kaslarını ortaya çıkarmaya başladı. Hal böyle olunca hızlı kilo vermek gerekiyor! . Gönül ister; herkes bir sabah kalktığında ideal kilosunda olsun, kadınlar 36 beden erkekler M-L beden giyinsin ama o iş öyle olmuyor.

Vücudunuz bu hızlı kilo alıp vermelerden nasıl etkileniyor düşünüyor musunuz?

Diyetler yani beslenme programları katılaştıkça vücudunuz daha çabuk yaşlanıyor. Sağlıklı beslenmenin en temel kuralı elzem besin öğelerinden gerektiği kadar içeren bir programdır. Sofranızdan çıkardığınız beyaz ekmek B grubu vitaminlerin, pilav en kaliteli tahıl proteininin, çok sakıncalı olan muz potasyumun, asla yemem dediğiniz binlerce besin binlerce başka elementin temel kaynağıdır.

Yağ yakmak için sıcak su içmek ne kadar anlamsızsa, hafta da 5 kilo vermek için, içinde ceviz beklettiğiniz suyu içmek de o kadar anlamsızdır. Zira ceviz yağlı bir çerezdir ve suyla etkileşime girmez. Cevizin bir gece suda beklemesiyle elde edebileceğiniz tek şey çeperindeki kirin suya geçmesi olabilir.

Kiraz sapı, armut çöpü, mısır püskülü, maydanoz tutamı gibi normalde yemeyeceğiniz besin dışı maddeleri hızlı kilo vermek hatta yağ yakmak için kullanmadan önce lütfen iyi düşünün. Eğer bu maddeler mucizevi bir etkiye sahip olsaydı şimdiye kadar 32 beden olmuş olmanız gerekmez miydi???

Bu işin tek bir mucizesi var o da sizsiniz.

Hızlı kilo vermek için yapacağınız en sağlıklı, mantıklı ve kalıcı çözüm bu işi gerçekten istemeniz ve başlamanızdır. Diyet korkuyla değil diyetisyeninizle oluşturacağınız net hedeflerle başlayın ve mutlaka hayatınıza yürüyüş ya da spor ekleyin. Kilo verdikçe moraliniz, hareketliliğiniz ve enerjiniz artacak ve daha çok kilo vermek isteyeceksiniz, emin olun.

Hadi bugün hayatınıza yeni bir defterle başlayın. Defteriniz bizden olsun


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!