Kış geliyor. Ee artık belki de yaz boyu ara verdiğiniz günleriniz, pasta-börek sezonunuz başladı değil mi? Genelde bu mevsimde diyetisyene başlamaya karar veren ev hanımlarının sorularından biri de : ‘Bazen günlerimiz oluyor, arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz o zaman da mı yemeyeceğiz?’ oluyor. Eğer beslenme planınıza gerçekten dikkat ederseniz günlerinizde de azıcık kendinizi ödüllendirmeniz tabi ki sorun oluşturmaz. Ama zaten her gün kendinizi ödüllendiriyorsanız (!) biraz dikkat etmek gerekebilir. Bir de seçimleriniz daha sağlıklı, daha dengeli menülerden oluşursa düşünmeden arkadaşlarınızla doya doya buluşmalarınızın tadını çıkarabilirsiniz. İşte size birkaç küçük öneri; Börek: Kim sevmez ki… Ama patatesli börek yerine peynirli ya da kıymalı yapılan börekler besin dağılımı açısından daha yararlıdır. Karbonhidrat kaynağı olan böreğinizi diğer bir karbonhidrat kaynağı olan patates yerine, protein kaynağı olan peynir veya kıymayla yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Patatesten vazgeçemem diyenlerdenseniz patatesi, patates salatası olarak tüketmenizi öneririm. Patates sıcak tüketildiğinde kan şekerinizde hızlı dalgalanmalar oluşturabilir ve bu durum sizin daha çabuk acıkmanıza neden olur. Soğuk, yani patates salatası olarak tüketilen patates gerçekten sizin için daha iyi bir tercihtir. Kısır: Bulgur zaten pirinç yerine de tercih edilebilir yararlı bir tahıldır. Bu nedenle bulgurdan yapılan bol yeşillikli bir kısır hem doyurucu hem de besleyicidir. Mercimek köftesi; hep diyoruz kurubaklagiller vücudumuz için gereklidir, haftada iki gün kurubaklagil tüketilmelidir. Mercimek de kurubaklagiller grubuna girer ve içerdiği protein, demir, B grubu vitaminler açısından zengindir. İnternetten de tarifini bulabileceğiniz yeşil mercimek salatası da güzel, farklı bir tercih olabilir. Rus salatası, makarna salatası: Mayonez gerçek anlamda çok lezzetli kabul ediyorum ama içerik açısından düşününce gerçekten tüketmememiz gerekiyor. Zaten çiğ yumurta içeriyor. Bu nedenle rus salatası, makarna salatası gibi mayonez içeren tarifler yapmayı düşünüyorsanız mayonez yerine yoğurt kullanmalısınız. Hem daha sağlıklı hem kalori açısından da daha dengelidir.

Hiç mi tatlı yapmayacağız? Gelelim tatlılara; Tatlı olarak kremalarla süslenmiş pastalar ya da içine katı yağların da kullanıldığı kurabiyeler yerine; tam tahıllı undan yapılmış az yağlı veya yağsız kekleri tercih edebilirsiniz. Keklerinizi kuru meyveli, cevizli, yulaflı yapabilirsiniz; çok da lezzetli olur. Sütlü tatlı da bir seçenek olabilir. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tüketmek günlük tüketmeniz gereken süt ürünlerinin bir kısmını tüketmenizi sağlar. Ayrıca şerbetli tatlılara göre kalorisi oldukça düşüktür.

Ve gelelim o muhteşem yiyeceklerinize eşlik eden çaya… Çayı şekersiz için ve bunu alışkanlık haline getirin. Evet, güldünüz, sohbet ettiniz, doydunuz akşam eve geldiniz. Vicdan azabı duymanıza gerek yok! Akşam yemeğinizde pilav, makarna, kızartmalardan uzak durarak sebze ağırlıklı, daha hafif yemekleri tercih ederseniz dengeyi büyük ölçüde sağlamış olursunuz.

Tamam, ben artık dikkat ediyorum sağlıklı menüler hazırlıyorum ya arkadaşlar öyle yapmazsa diye düşünüyorsanız da artık bir buluşmanızda arkadaşlarınıza bu yazıyı okuyup ortak karar alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!