Osteoartrit (kireçlenme) ağırlık taşıyan eklemlerin yaşlanmaya bağlı olarak yozlaşmasıdır. Kireçlenme kıkırdaktan başlar, kıkırdak altındaki kemiği, eklem kapsülünü ve eklem çevresindeki bağları etkiler. Hatta ağrıdan dolayı kullanılamayan kaslarda incelmeler ve sertleşmeler olur.

Diz vücudun en fazla ağırlık taşıyan ve dolayısıyla kireçlenmeden en fazla etkilenen eklemlerinden biridir. Diz ekleminde üç adet kemiğin eklem yüzeyi vardır. Femur (baldır kemiği), tibia (kaval kemiği) ve patella (diz kapağı kemiği). Tibia femurla, femur patella ile eklem yapar. Tibia ve femur arasında iç ve dış eklemler vardır. Kireçlenme daha çok iç femorotibial eklemlerden başlar ve diğer eklemleri etkiler. Ancak genellikle dizdeki üç eklem birlikte etkilenir.

Diz eklemlerinin içinde iki adet bağ vardır (ön ve arka çapraz bağlar ). Ayrıca eklemin iç yanında ve dış yanında kuvvetli bağlar vardır. Eklem yüzlerinin uyumunu sağlamak için iki adet menisküs vardır. Diz hareketlerini başlıca iki kas grubu sağlar, dizi doğrultan ekstansör kaslar ( quadriseps ) ve büken fleksör kaslar ( harmstringler).


Gonartroz (diz kireçlenmesi ) kimlerde görülür?

Gonartroz orta ve ileri yaşlarda görülür. 50 yaşın üzerinde kadınlarda daha sık görülür. Hastalık daha erken yaşlarda da görülebilir. Hastalar genellikle kiloludurlar. Daha önce geçirilen eklem operasyonları, travmalar, spor yaralanmaları, iltihaplı romatizmalar diz kireçlenmesine neden olabilir.

Gonartozlu bir dizde neler olur?

Gonartrozda en erken değişiklik eklem kıkırdağında olur. Kıkırdakta incelme sonucu eklem aralığı daralır. Kıkırdak altındaki kemiklerde de incelmeler ve yıpranmalar olur. Ayrıca eklem kenarlarında kemiksi çıkıntılar (osteofit ) oluşur. Eklem kalınlaşmış olarak görülür. Eklem çevresi kaslarında ağrı sebebiyle kullanılmamaya bağlı atrofiler (incelmeler) olur. Ayrıca eklemin iç yanında pannikülit adı verilen yağ lobülleri vardır. Bunlar çoğu zaman ağrılıdır. Ayrıca zaman zaman eklemlerde iltihaplanma olabilir (sıvı toplanması ).


Hastanın şikayetleri nelerdir ?

Eklemlerde ağrı ve tutukluk hastalığın ilk belirtisidir. Hastalık bazen hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Bazen de hastalık belirtileri olduğu halde röntgen filmleri normal olabilir. Hastalık ilerledikçe eklem hareketleri kısıtlanır yürümek ve merdiven inmek-çıkmak zorlaşır. Bazen topallama olabilir. Eklemin düzeni bozulur, bacaklarda eğilmeler olabilir. Eklem içinde, dizin arkasında ve eklemin ön tarafında bursalarda iltihaplı şişkinlikler olabilir. İlerlemiş ve rehabilite edilmemiş dizlerde dizi doğrultmak, ya da bükmek zor ve ağrılı olabilir.

Diz kireçlenmemiz varsa ne yapmalıyız ?

  • Hareket etmeliyiz
  • Fazla kilolarımızı vermeliyiz.
  • Çömelirken ve doğrulurken, bir yere otururken ve kalkarken kollarımızı kullanmalı dizlerimizi fazla kırmamaya çalışmalıyız.
  • Ağır yük taşımamalıyız.
  • Uzun süre yürümek ve ayakta durmaktan kaçınmalıyız.
  • Yumuşak tabanlı ve düz topuklu ayakkabı giymeliyiz.
  • Bacak kaslarımızı düzenli olarak çalıştırmalıyız.
  • Diz egzersizlerini mutlaka yapmalıyız.
  • Dizlerimizi sert zeminler üzerine koymamalıyız.

BİZ NE YAPIYORUZ ?!

Bize gelen hastalar genellikle ya genç yaşta ( 45-50 ) ya da ileri yaşta ( 70-80 ) geliyorlar. Genç olanlar erken yaşta protezle tanışmak istemiyorlar. İleri yaşta olanlar ise operasyondan korkuyorlar ya da sağlık durumları el vermiyor. Bazı hastalar da aşırı kilolu. Kilolarından dolayı egzersiz yapması gereken bu insanlar diz ağrılarından dolayı egzersiz yapamıyorlar diğer yandan kilo vermedikleri için diz ağrılarından kurtulamıyorlar. Kısacası kısır bir döngü içinde kalıyorlar. Biz hastalarımızın şikayetlerine uygun olarakNÖROPROLOTERAPİ ya da PROLOTERAPİ uygulamaktayız. Bu tedavilerle hastalarımız operasyondan uzak ve ağrısız bir şekilde günlük yaşamlarına devam ediyorlar. Sağlıklı günler temennisiyle…


Antalya Anestezi Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!