Doğal doğum; kendiliğinden başlayan, mümkün olduğunca müdahale edilmeyen, doğal hormonların aktif olarak salgılanmasına izin verilen, bebeğin doğar doğmaz daha kordonu kesilmeden anne kucağıyla buluştuğu ve ilk emzirmeye kadar anne ile kaldığı bir doğum şeklidir. Ağrı ve sancı korkusunu yenen birçok hamile artık Sezeryan yerine doğal doğumu tercih etmektedir.

Doğal doğum sürecinde beden ve bebek bir uyum içerisindedir.Amacımız anne adayını fiziksel ve duygusal olarak desteklemek ve doğal sürece en az müdahale ile, ideal doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.
Doğal doğum sayesinde ilaç ve müdahaleye maruz kalmayan anne, bebeğini tüm doğal hormonların etkisi altında doğurup, doğar doğmaz bebeğine kavuşabilecek ve anne-bebek arasındaki ilk iletişim diğer doğum yöntemlerine göre çok daha kuvvetli olacaktır. Sevgi ve coşku dolu bu doğum sonrasında anne ve bebeğinin buluşması onların gelecekteki ilişkilerini de olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Doğal Doğum Süreci Nasıl İşlemektedir?

Doğal doğum sürecinde; anne adayına doğal doğum eğitimi almış doula ya da ebe tarafından süreç aktarılır ve bilgi paylaşımında bulunulur. Bu eğitimlerde anne adayı doğumun ne olup olmadığı konusunda doğru bilgiler edinmektedir. Doğal Doğum Eğitimi, doğru ve bilimsel doğum sürecini aktarırken, aynı zamanda da gebelerin doğum korkusunu yenmesini sağlamaktadır.

Doğum sancıları başladığında ise; yapılan özel egzersizlerle doğal doğum hazırlık süreci başlatılır.

Buradaki kritik kelime “mümkün olduğunca”dır. Doğal doğum felsefeleri gerekli modern tıbbi müdahaleleri dışlayan bir felsefe değildir. Tam tersine, gerektiği zaman modern tıbbın tüm olumlu müdahaleleri kullanılmaktadır. Burada önemli olan, müdahalelerin fark gözetilmeden her anneye rutin olarak uygulanması yerine, gerekli şartlarda gerekli doğumlarda uygulanmasıdır. Bu yüzden doğal doğum düşünen annelerin karşılaşabilecekleri tüm müdahaleleri bilmesi, gerektiğinde bunlara karar vermesi ve sürece katkıda bulunması teşvik edilir. Uygun görülen bu müdahaleler, gerek annenin gerekse bebeğin sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca müdahalesiz, sağlıklı bir anne ve bebeğinin hedeflendiği bir doğum şekli benimsenmektedir

Doğal Doğumun Avantajları:

• Doğum süreci boyunca ilaç kullanımının en az seviyede kullanılmasına özen gösterilir.
• Doğum, doğal olarak salgılanan hormonların tetiklemesi ile gerçekleşir.
• Anne, doğumun coşkusunu tüm farkındalığı ile hissedebilir.
• Doğal doğumla dünyaya gelen bebek, aktifliği sayesinde yeni hayatına çok daha kolay uyum sağlayabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!