Doğanın mucize şekeri
Doğanın mucize şekeri

BAL

Bal, doğanın arılarla birlikte meydana getirdiği doğal besin maddesidir. Yüksek oranda içerdiği glikoz ve früktozdan dolayı basit bir karbonhidrat kaynağıdır. Yapısında, glikoz ve fruktoz şekerinin yanısıra birçok aminoasit, vitamin ve mineraller bulunur.

*Özellikle B vitamini yönünden çok zengindir(B1,B2,B3,B5). B vitaminleri hücre hasarlarını azaltılmasında görev alır. Organizmada hemoglobini çoğaltarak hücreye bol oksijen sağlanmasında önemli rol oynar.

*Balın içindeki doğal şekerlerin, ağızdaki mikroflora tarafından laktik asite dönüştürülemediği ve böylelikle şekerli bir besin olmasına karşın diş çürüklerine sebep olmadığı ve hatta antibakteriyel etkisi ile ağızdaki mikroorganizmaları bile öldürdüğü çalışmalarda tespit edilmiştir.

*Balın içindeki birtakım maddelerin ,barsaktaki probiyotik florayı artırdığı için bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olduğu vurgulanmıştır.

*Yapısındaki askorbik asit, a-tokoferoller ve b-karotenler sayesinde antioksidan özellik göstererek birçok kanser hücresinin üretimini baskılamaktadır.

*Klinik çalışmalarda,balın içerisindeki krisin maddesiyle prostat kanserli hücrelerin ölümüne sebep olduğu gösterilmiştir.

*Ağızdan alınan balın vücutta inflamatuar cevabı azaltan prostaglandin seviyesini düşürerek antibakteriyel etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

*Mide hastalıklarında özellikle yaranın etrafında jel oluşturarak dokunun kendini korumasına destek olmaktadır.

*Antiviral etkisi sayesinde karaciğerdeki inflamasyonu azaltıcı ve karaciğer yağlanmasını önleyici etkisi görülmüştür.

*Koyu renkli balların mineral ve vitamin içeriklerinin daha iyi olduğu ve balın tadının kalitesiyle ilgili olmadığı uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Ayrıca, bal uzmanları balın kristalleşmesinin içindeki doğal şekerden kaynaklandığını böyle bir durumda benmari usulü ile çözdürülüp tüketilebileceğini belirtmişlerdir.

KİMLER NASIL KULLANMALI?

İçeriğindeki doğal şeker (glikoz ve fruktoz) mutfaklardaki beyaz şekerin en büyük alternatifir.

Yoğun enerji içeriğinden dolayı tüketimine dikkat etmek gerekir. İştah kaybı yaşayan çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık sistemi zayıf bireylerde özellikle kullanılması önerilmektedir. Sporcularda veya egzersiz yapan bireylerde fiziksel performansı artırmak için kullanılabilir. Evde hazırlanan sporcu içeceklerinin içine ilave edilebilir. Diyabet hastalarında ise kullanılmaması gerekir.

1yaş öncesi bebeklerde kullanmayın!

Bal içerisinde C. Botulinum adı verilen bir mikroorganizma bulunabilmektedir. Yetişkinler için tehlikeli olmayan fakat 1 yaşına girmemiş bebeklerde bağışıklık sistemi gelişmediğinden bu bakteri alerji, astım hatta solunum ve sinir felçlerine bile sebep olabilmektedir. Ölüme kadar ilerleyen bir tabloyla karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden balın 1 yaş öncesinde bebeklerine yedirilmemesi gerekir.

NOT: Sağlıklı yetişkin bireylerin, sabahları 1-2 tatlı kaşığı balı kahvaltıda bulundurmalarını öneririz.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!