Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı?
Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Yüksek topuklu ayakkabılar ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırır bu da ayağın ön bölümünü aşırı stres altında bırakır. Bu nedenle ayakkabı seçerken 3-4 cm’lik topuk yüksekliği idealdir.

Ayakkabı seçiminde en önemli noktalardan biri topuk yüksekliğidir. Topuk yüksekliğinin 3-4 cm’den yüksek olması gerekmektedir. Ayakkabının yeterince geniş olması da önemlidir. Daha yüksek topuk, ağırlığın daha fazla ayak tarafından taşınması demektir. Ayak deformitelerinin en büyük nedenleri yüksek topuklu ayakkabı kullanımıdır.

Son zamanların en çok tercih edilen ayakkabı modellerinden biri olan babetler ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Babet ayakkabılar ayağa binen yük dağılımında, yüksek topuklu ayakkabılar gibi zararlıdır. Babet adı verilen alçak topuklu ayakkabılar, yüksek topukluların aksine ayağa binen yükü topuğa kaydırarark burada yüklenmeye neden olmaktadır. Bu tür ayakkabılar ayağı yanlardan çok iyi kavrayamadığı için ayak ön yüzünde yer alan bağlarda aşırı yüklenmeye neden olarak ayak ağrılarına yol açabilmektedir.

Yüksek topuk ayakların stres yüklenmesine neden oluyor

Yüksek topuklu ayakkabılar ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırır, bu durum da ayağın ön bölümünün aşırı stres altında kalmasına neden olur. Bu tür ayakkabılar aynı zamanda diz kalça ve bel bölgesinde vücut ağırlık merkezinin değişimine neden olarak bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilmeye, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve kaslarda aşırı çalışmaya neden olarak diz kalça ve ozellikle bel ağrılarına neden olmaktadır. Yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskini artırıp özellikle ayak bileği çevresindeki bağlarda yaralanmalara da neden olabilmektedir.

Günlük kullanımda bileği kavrayan modeller seçin

Ayak sağılığı için ayakkabıda kullanılan malzemenin ve ayakkabının modelinin de önemli olduğuna unutmamak gerekir. Günlük kullanımda ayak bileğini sıkıca kavrayan ayakkabıların tercih edilmesi uygundur. Sürekli bu tarz ayakkabıların kullanımı da ayak bileği kaslarında zayıflamaya neden olabilir. Ayakkabı ön ve arka bölümlerinde her iki el arasında çamaşır büker gibi bükülmeye çalışıldığında kolayca deforme olmamalıdır. Topuk arka kısmı, ayağa arkadan destek verecek kadar yüksek ve sert materyalden yapılmış olmalıdır. Malzeme olarak da sentetik materyalden uzak durmalı, doğal deri ayakkabılar tercih edilmelidir. Doğal deri materyaller daima hava sirkülasyonu sağlamaktadır.

Ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeli?

Ayakkabı ölçüsünü en uzun parmağa göre seçin

Ayakkabı alırken eni geniş, dar kalıp ayakkabı ya da yarım numara seçeneklerini sorun.

Normalden küçük ayakkabılar ayağınızı sıkar büyükler ise düşmenize neden olabilir.

Yeni aldığınız ayakkabıları ayağınıza zarar vermeden uyum göstermesi için giyme süresi aşama aşara artırın. Birkaç gün sonra ayakkabı ayağınıza daha iyi uyum sağlayacaktır

Ayak ölçünüzün yaşla beraber arttığını unutmayın

Her iki ayak ölçünüzün birebir aynı olamayacağı ihtimalini düşünün

Ayaklarınızın günün sonuna doğru şiştiğini unutmayın

Ayakkabının parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte olması gerektiğini unutmayın


Kocaeli Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!