Doğru Eş seçimi; sorun yanlış seçimde mi?

Yaşam stresi, kültürel farklılar vs gibi etkenler olsa da mutsuz çiftlerin çoğu, evlilikteki mutsuzluğundan yanlış eş seçimini sorumlu tutmaktadır. Eşimizi nasıl seçiyoruz bir göz atalım;

Uzmanlara göre eş seçiminde binlerce yıldır bilinen bazı gerçekler var; örneğin kadınlar güçlü erkekleri, erkekler güzel kadınları seçme eğiliminde, ancak seçim o kadar basit de değil, bilinçaltı sistemimizin bir özelliği var. Bilinçaltı ilginç bir biçimde evrensel /zihinsel doğrularla ilgilenmiyor, yani doğrudan çok en iyi bildiğini seçme eğiliminde. İlk 6 yaşta seyrettiğiniz evlilik modeli sizin kaderiniz oluyor. Yani çok sinirli dominant, ilgisiz bir erkek ve pasif fedakar bir kadın modeliniz varsa seçimlerinizde size bu senaryoyu oynatabilme potansiyeli olan tipleri bilinçaltınız büyük bir doğruluk payıyla buluyor. Yani çoğumuz alıştığımız ve iyi bildiğimiz modelleri evlendiğimiz günün sabahı oynamaya başlıyoruz. Ben pasif ve ilgisiz davrandıkça eşim bana karşı dominantlaşıyor ve hükmedici davranışlar sergilemeye başlıyor. Sonra ben şaşırıyorum yıllarca babamın anneme yaptığını eşim bana yapıyor. Amerika’ da yapılan bir çalışmada babası alkolik olan kadınların yaklaşık yüzde yetmişi alkolik bir eş seçerken, olmayanlar yüzde 13 civarı alkolik eş seçmiş.

Diğer eş seçme mekanizmalarından biride içimde yaşatmadığımı dışarda aramak; burada örneğin çok pasifim o zaman dışadönük eşler daha çok ilgimi çeker ya da çok hareketli dışadönük biriyim, o zaman sakin bir liman seçme eğiliminde olabilirim.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!