Doğru insanı bulmanın yolu, kendimizi tanımaktan geçer..
Doğru insanı bulmanın yolu, kendimizi tanımaktan geçer..

Doğru insanı bulmanın ve mutluluğu yakalamanın ilk yolu, ilk önce insanın kendisini tanımasından geçer.

Çoğumuz; aileden edindiklerimiz, çevresel faktörler, yaşadığımız olumlu olumsuz bir çok yaşanmışlıklar neticesinde; kim olduğumuzu, hayattan beklentilerimizi, bizi neyin mutlu edeceğini, neyi yaşamak istediğimizi veya istemediğimizi unutabiliyoruz.

Kendimizi tam olarak tanımamanın neticesinde, beklentilerimizin de tam olarak farkında olamıyoruz. Bu yüzden, hayatımızda yanlış seçimler yapıp, kendimizi karmaşık, yorucu ilişkiler içinde bulabiliyoruz.

Mutsuz, karmaşık ve yorucu ilişkiler, bizi mutsuz olmakla birlikte, umutsuzluğa sürüklüyor. Bu mutsuzluk ve umutsuzluk ile ya insanların hepsinin kötü olduğunu, sağlıklı bir ilişki yaşamanın imkansız olduğunu düşünerek tüm karşı cinsi genelleştiriyoruz ya da kendimizi şanssız, mutsuz olmaya mahkum bir kurban gibi görüyoruz.

Aslında yapılması gereken tek şey, sadece dönüp kendi içimize bakmak. Ben kimim, nasıl bir insanım, bu hayattan ne istiyorum, beni ne mutlu ediyor ne mutsuz ediyor sorularının cevaplarını bulabilirsek, kendi yapı taşlarımızı, beklentilerimizi de oluşturmuş oluruz.

Kendini tam olarak tanıyabilen bir insan, nasıl bir insanla mutlu olacağını bilir. Ve seçimlerini bu doğrultuda yapar.

İşin gerçeği şu ki, hayatımıza kabul ettiğimiz, ilişkilerimizdeki insanları seçen biziz.

Kendisini tanıyamamış, beklentilerini oturtamamış, temel yapı taşlarını, karakteristik özelliklerini oluşturamamış her insan, karmaşık veya rastgele seçimler yapıp, sonrasında neden mutsuz olduğunu sorgulayacaktır.

Karmaşık, yorucu, yıpratıcı, inişli çıkışlı ilişkilerden yorulduysanız, biraz mola verin. Kendinizi dinleyin. Bol bol kitap, romanlar okuyun, kişisel gelişim kitaplarından faydalanın. Kendinizi keşfe çıkın. Bu yolculukta, sizi ne mutlu ediyorsa onları yapın.

Kendimizi tanıma yolculuğu çok keyiflidir. Tadını çıkarın.

Kendimizi tanıdıkça, nasıl seçimler yapacağımızı ve yapmayacağımızı biliriz. Bu yolculukta terapi desteği de alabilirsek, kendimizle yüzleşme ve keşfetmek için daha sağlam ve güzel bir yol katetmiş oluruz.

Ve neticesinde, nasıl bir insanın bizi mutlu edeceğini bilir, seçimlerimizi ona göre yapıp, mutluluğu yakalayabiliriz.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!