Doğum sonrası cinsel ilişki
Doğum sonrası cinsel ilişki

Normal doğum sonrası cinsel ilişki ne zaman başlar?

Normal doğum sonrasında eğer doğum dikişli olmuşsa dikişlerin iyileşmesi ve doğum sonrası kanamanın azalması beklenmelidir. Doğum dikişli olmamışsa lohusalıkta görülen kanama bitene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Genel olarak cinsel ilişkiye başlamak için ortalama 4-6 hafta geçmesi gerekir.

Epizyotomi dikişi ne zaman iyileşir?

Epizyotomi dikişi olan hastaların dikişlerinin iyileşmesi yaklaşık iki hafta sürer. Fakat dikiş yerindeki doku iyileşme dokusu olduğu için esneme özelliği yoktur. Yani doku iyileşse bile ilişki sırasında ağrı olabilir. Bu nedenle hasta doktoruna muayne olarak dikişlerin tam iyileştiğini öğrendikten sonra ilişkiye girebilir. Yetersiz iyileşmiş doku ilişki sırasında açılabilir. Dikkatli olunmalıdır. İlişki sırasında kuruluk varsa kayganlaştırıcı krem kullanılmalıdır.

Sezeryan sonrası cinsel ilişki ne zaman başlar?

Sezeryan sonuç itibariyle bir ameliyattır. Her ameliyatta olduğu gibi vücut bir stres altına girmiştir ve iyileşmesi zaman alacaktır. Doğum sonrası ilişkiye girmek için ameliyat hattınını iyileştiğinden emin olunmalı ve doğum sonrası kanama bitmelidir. Ameliyat bölgesinde ilişki sırasıda ağrı oluşursa ilişkiye son verilmeli ağrının geçmesi için bir süre daha cinsel pehriz uygulanmalıdır.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!