Doğum sonrası estetik cerrahi
Doğum sonrası estetik cerrahi

Doğumları takiben bayanların vücudunda bazı değişiklikler meydana gelir. Bunların az ya da çok oluşu genetik özelliklere ve hamilelikte alınan kilolara bağlıdır. Hamilelik sırasında yapılan spor, vücudu olumlu olarak etkilemektedir. Doğumdan sonra yapıldığında ise bir miktar faydası olsa da, oluşmuş deformiteler için, belirgin bir düzelme sağlayamamaktadır.

Estetik Cerrahi, doğum sonrası oluşan sorunlar için bazı çözümler sunar. Doğum sonrası en çok karşılaşılan sorunlar karın duvarındaki gevşeklikler ve göğüslerdeki sarkmalardır. Özellikle tekrarlayan doğumları takiben deformitenin şiddeti artmaktadır.

Karın duvarında meydana gelen deformite, büyüyen ve daha sonra küçülmesi gereken derinin sıkılığını kaybetmesi ve alınan kilo miktarına da bağlı olarak, doğumdan sonra gevşek kalmasıdır. Bu durumda önerdiğimiz en etkili yöntem, karın germe ameliyatıdır. Bu kişinin ihtiyacına bağlı olarak tam karın germe ya da mini karın germe olabilir. Böylece karında mevcut fazla, gevşek deri çıkarılır. Düz ve gergin karın duvarı sağlanır. Ortalama bir hafta içinde iyileşme sağlanır. 3-4 hafta içinde ağır aktivasyonlara, spora başlanabilir.

Doğumlardan sonra göğüslerde en fazla karşılaşılan sorun sarkmadır. Aynı şekilde hamilelikte başlayan, emzirme sırasında devam eden göğüs büyümesi, emzirme bittikten sonra göğüslerin sarkmasına neden olmaktadır. Bu durumda eğer kişi göğüs büyüklüğünden memnunsa dikleştirme ameliyatı, eğer göğüsler küçükse dikleştirme ve protez ameliyatı önermekteyiz. Bu şekilde göğüsler olması gereken yere taşınır ve sıkılaştırılır. Bu ameliyatlarda süt kanallarına zarar verilmemektedir. Dolayısıyla yeni doğumlar için engel oluşturmazlar ve emzirmeyi etkilemezler.

Doğum sonrası karşılaştığımız bir başka sorun, belin yanlarında olan yağlanmadır. Az miktarda bile olsa, kişinin vücut yapısını bozabilir. Bu bölgeler için en uygun çözüm ‘liposuction’dır. Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Böylelikle sporla giderilemeyen yağlanma için çare sağlanmış olur.

Hamilelik ve doğumlardan sonra bayanların sağlıklı ve kendilerini güzel bularak hayatlarına devam etmelerini diliyoruz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!