Doğum yırtığı özellikle ilk doğumda normal yoldan yapılan doğum sırasında vajenin kontrolsüz olarak makata doğru yırtılması ile oluşur. Bazen doğum yırtığı çok şiddetli olabilir ve barsağa kadar açılabilir. Özellikle ilk doğumda bebeğin başı çıkarken vajinanın yırtılmaması için epizyotomi denilen kesi yapılır. Bu kesinin çok düzgün ve dikkatli, cilt altı sağlam dikişler kullanılarak dikilmesi gerekir. Dikiş uygun yapılmadığı zaman bir süre sonra vajen girişi genişler dikişler açılır veya gevşer.

Doğum yırtığı vajina girişinde bollaşmaya da sebep olabilir. Bunun düzeltilmesi için vajina daraltma ameliyatı yapılır. Bu ameliyat cinsel estetik ya da vajina estetiği ameliyatları arasındadır

Vajina Estetiği ve Merak Edilenler Özellikle doğum travmaları ve doğum yırtıkları gibi nedenlerle bozulan vajen doku bütünlüğünü tekrar eski haline getirmeyi amaçlayan ‘Vajen Estetiği’, kadınları hem fizik hem de sosyal açıdan rahatlatıyor.

Vajen Estetiği Ne Demektir? Rekonstrüktif cerrahinin anlamı yeniden yapılanma, yeniden düzeltme demektir. Plastik Rekonstrüktif Vajinal Cerrahi ise vajenin ve etrafındaki dokuların yeniden yapılandırılması ve yeniden düzenlenmesidir. Temel olarak bu operasyonlar iki çeşittir. Birincisi geçirilmiş doğum travmaları, doğum yırtıkları, eski doğum dikişleri veya geçirilmiş travmalar sonucu doku bütünlüğünün bozulması ve vajenin özellikle cinsel ilişkiyi olumsuz etkilemesi nedeniyle vajenin tekrar onarılması ve orijinal haline getirilmesidir. İkinci tür ise özellikle vajina ve vulva kanserlerinde kanserli dokuların temizleme işleminde vulva ve vajen dokusunun da alınmasıyla o bölgeye yeniden cinsel işlev kazandırmak amacıyla vulva ve vajen oluşturma operasyonudur. İşlem sırasında bağırsaktan veya hastanın gluteus adelesinden alınan greftlerle o bölgeye tekrar vajen yapılıyor. Vajina ve vulva kanseri az görüldüğü için bunlar da çok nadir ameliyatlardı Vajina Estetiği Yaptırmak İsteyen Kadınlar Hangi Şikayetlerden Yakınırlar Hastalar genellikle en çok ilişki sırasında gaz kaçırma ve idrar kaçırma şikayetiyle geliyor. İkinci sıradaki şikayet ise vajenin bollaşmasından dolayı içeri hava ve sıvı girişine bağlı sürekli enfeksiyon geçirilmesidir.

Vajendeki Sorun Enfeksiyonu Nasıl Tetikler Bazı hastalar senelerdir akıntısı olduğu ve defalarca tedavi denedikleri halde iyileşmediklerini söylerler. İncelediğimizde vajen ağzında yırtık olduğunu fark ediyoruz. Yırtık olan bölüm enfeksiyona ve bakterilere açık haldedir ve ilaç tedavisi yapılsa bile tekrarlama riski olur. Bu durumdaki hastaya durumunu anlatıyoruz, o bölgenin onarılması gerektiğini söylüyoruz. Operasyondan sonra hasta sık sık enfekte olmuyor. Sonuçta bu operasyon sadece cinsel sağlık için değil, genel sağlık için de büyük önem taşır. Vajen, kadının dışa açılan organı olmasından dolayı çok önemlidir. Arkasında rahim ve tüpler olduğu için vajinal enfeksiyonun içeri girmesiyle karın içi enfeksiyon, tüplerin tıkanması gibi riskler taşır. Bu tip sorunu hastalar özellikle yazın havuz ve denizden enfeksiyona çok maruz kalırlar. Ayrıca bu sorunun yarattığı idrar ve gaita kaçırma da enfeksiyon için ortam hazırlayabilir.

Vajenle İlgili En Çok Hangi Operasyonlar Yapılıyor En çok yapılan operasyonlar özellikle kötü iyileşmiş doğum yırtıkları ve çok fazla doğumdan dolayı gevşemiş ve cinsel işlev fonksiyonunu yerine getiremeyen vajenin onarılması şeklindedir. Özellikle 3-4 doğum yapmış, doğum yırtığı olan, doğum sonrasında vajendeki gevşeme nedeniyle sorun yaşayan çiftlerin hiç çekinmeden hekime başvurmalarını öneririm. Çünkü kısa süren bir operasyonla hem fiziksel sağlık, hem de cinsel sağlıklarına kavuşmuş olacaklardır. Bu operasyonu geçiren kişiler, sonradan sosyal hayatlarında çok rahat ediyor ve idrar kaçırma ve gaz kaçırma gibi sorunlarından kurtuluyor. Hem de vajen hijyeni sağlandığı için akıntı ve kötü koku gibi şikayetler de ortadan kalkmış oluyor.

Vajen Estetik Operasyonları Nasıl Yapılıyor Hastanın şikayetlerinden yola çıkarak gerekiyorsa ameliyat planlanıyor. Ameliyat ortalama bir saat sürüyor. Bu işlemde hasarlı doku çıkartılarak mesanenin, kalın bağırsağın ve rektumun vajene doğru fıtıklaşan bölümleri temizleniyor. Sonuçta vajeni hiç doğum yapmamış 18-20 yaşındaki orijinal haline döndürülüyor. Vajen kendi kendini çok çabuk iyileştiren bir dokuya sahip olduğu için kısa zamanda kendini toparlıyor.

Bu Operasyondan Sonra Kişi GündelikYaşamına Ne Zaman Dönebilir

Ameliyattan sonra sadece bir gece hastanede kalınır ve kişi bir hafta dinlendikten sonra gündelik hayatına dönebilir.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!