Doğurganlığı arttırmaya yardımcı besinler !
Doğurganlığı arttırmaya yardımcı besinler !

Kaıdnların hamile kalabilme potansiyeli büyük ölçüde genlerle alakalıdır. Fakat doğru besin seçimleri yaparak bu oranı arttırmak mümkündür.

Sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmak için atılacak ilk adım diyetle birlikte hormonları dengelemektir.

İşte Doğurganlığı Arttıran 5 Besin !

Avakado

Avakado üremeyi arttıran tekli doymamış yağ asitlerinden oldukça zengindir. Yapılan bir çalışmada Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda avakadoyu fazla tüketen kadınların az tüketenlere göre 3 kat daha fazla başarılı olduğu görülmüştür.

Ayçiçeği Çekirdeği

Haftada 3 defa 1 avuç tüketin. Üreme hormonlarını dengeleyerek yüksek kalitede yumurta oluşumunu sağlayan Çinko açısından zengindir.

Tarçın

İnsülin düzeyini azaltarak yumurtlama oranını arttırmaya yardımcıdır. Tatlılarınızda toz tarçın kullanmayı ihmal etmeyin.

Yumurta

Haftada 2 defa haşlanmış veya rafadan yumurta tüketmeye özen gösterin. Çok fazla pişirilmeden tüketilen yumurta sarısındaki D vitamini ve B6 vitamini, hamilelik için gerekli olan progesteron hormonunun üretimine yardımcı olur.

Karabuğday

İnsülin ve testesteron düzeylerini düşürücü etkiye sahip bileşenleri sayesinde yumurtlamaya yardımcı olur. Haftada 3 defa akşam yemeklerinde çeyrek kupa miktarında pişmiş olarak tüketmeye özen gösterin.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!