Dolgu Nedir?

Dolgu, çürük dişin sağlıklı işlevini (fonksiyonunu) ve görünümünü geri kazandırmanın bir yoludur. Hekiminiz ilk önce çürümüş dokuyu temizler ve daha sonra yerindeki boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur. Böylece bakterilerin yuvalanabileceği boşluklar kapanarak dişin daha fazla çürümesi engellenmiş olur.

Dolgu için farklı malzemeler kullanılabilir. Örneğin, altın, porselen, kompozit reçine (beyaz dolgu) ve amalgam (gümüş renkli).

En Uygun Dolgu Türü Hangisidir?

Herkes için aynı tip dolgu uygun olacak diye bir kural yoktur. Dolgu tipini, çürüğün büyüklüğü, sizin maddelere karşı alerjiniz, maliyet gibi faktörler etkileyebilir.

Farklı dolgu tipleri şöyledir:

Altın Dolgu

Altın dolguAltın dolgular diş eti hastalıklarına karşı iyi toleransa sahip oldukları için tercih edilebilirler. 20 yılı aşkın süredir de uygulanmaktadırlar. En pahalı dolgu tipi olup birden fazla hekim ziyaretini gerektirirler.

Amalgam (Gümüş) Dolgu

Amalgam dolguDayanıklı bir dolgu tipidir. Ancak koyu rengi yüzünden estetik açıdan daha az kabul görürler. Maliyet olarak da göreceli daha ucuzdurlar. Ön dişlerden çok arka dişlerde uygulanır.

Kompozit Reçine

Kompozit dolguDiş ile aynı renkte olduğundan daha estetik olarak kabul edilir. Estetik olmasına rağmen fazla dayanıklı değildir. 3 ile 10 yıl arasında bir ömrü olabilir. Zamanla çay ve kahve gibi maddelerle rengi değişebilir. Büyük çürükleri doldurmak için uygun değildir.

Porselen Dolgu

Laboratuvarda sipariş üzerine üretilir ve daha sonra dişin üzerine kaplanırlar. Lekelenmeye karşı dayanıklıdır ve maliyet altına yakındır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!