Son yıllarda “doula” yani gebelik ve doğum danışmanları gebelik süreçlerinde daha aktif rol alıyor. Özellikle doğal doğum hazırlık sürecinde doulaların anne adayının stresini azaltması, pozitif düşünceyi teşvik etmesi ve çiftlere manevi destek sunması doğum öncesi ve doğum sürecinin konforunu arttırıyor.

Doula Nedir?

Doulalar; doğum koçu olarak da adlandırılabilirler. Temel görevleri anne adaylarına baskı yapmadan onlara destek olup gebeliğin ve doğum anının normalleştirilmesini sağlamaktır. Anne adayını doğum anına psikolojik olarak hazırlayan ve anne adayına manevi destek veren doulalar doğum sırasında da anne adaylarını yalnız bırakmazlar.

Doula Doğum Öncesi Süreçte de Destek Sunar

Doğum koçları az önce de belirtildiği gibi yalnızca doğum sırasında anneye destek olmaz; doğum öncesi süreçten itibaren hem anneye hem de baba adayına duygusal anlamda yardımcı olur. Anne adayının stresinin azaltılması ve doğum sürecinde rahatlatılması amacıyla destek verirler.

Doğum Sırasında Doğum Koçları Anneye Manevi Destek Verir

Doulalar doğum esnasında anne adayının kaygılarını azaltırken aynı zamanda mahremiyetlerini de korurlar. Objektifliğini tüm süreçlerde muhafaza eden doulalar, yüksek enerjileri ile anne adaylarının gebelik sürecinde pozitif bir bakış açısı belirlemesine katkı sağlarlar. Anne adayının davranışlarını ya da tercihlerini yadırgamaz, her durumda sakinliklerini korurlar. Doğum koçlarının temel amacı anne adayını psikolojik olarak rahatlatmak olduğundan bu süreçte doula hem anne hem de baba adaylarına danışmanlık sunar.

Doğum Sonrasında da Doulalar Anne Adayının Yanındadır

Doulalar doğum gerçekleştikten sonra annenin bebeğini emzirebilmesi ile ilgili daha önce sundukları bilgileri hatırlatırlar, babanın anneye nasıl destek olması gerektiği ile ilgili bilgi aktarırlar ve doğum deneyimini çiftler için başından sonuna kadar mutluluk veren bir deneyime dönüşmesi için doktorların sorumluluğunda çalışırlar.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!