Duygularımızın farkında mıyız?
Duygularımızın farkında mıyız?

Eskiden annemle ders çalışırdık, anlamadığım bir yer olunca sesi yükselirdi, benim üzüldüğümü görünce “üzüldüm ondan bağırdım” derdi. Bazen kendimi ağlarken buluyorum, farkında olmadan, “üzgün olduğum için” diyorum. Bir düşünün, belki sizlerin de vardır böyle yanlış yorumladığınız duygularınız. Mesela bazıları da diyor ki “eşimi çok seviyordum, ondan öldürdüm.” Sahi, duygularımızı ne kadar tanıyoruz, ne kadar farkındayız ne hissettiğimizin? Tam şu an mesela bir soluklanıp şu anda kendinizi nasıl hissettiğinize bir dikkat edin. Cevabınız “iyi” mi? Araştırmalara göre, özellikle bazı kompleks duygularımızı etiketlemekte zorlanıyoruz, duyguları iyi-kötü, mutlu-mutsuz olarak iki uç şekilde gruplama eğilimindeyiz ve bu da duygularımız hakkındaki farkındalığımızın az olduğuna işaret ediyor. Örneğin annem aslında üzüldüğü için değil de hayal kırıklığı yaşadığı için bağırıyordu ya da ben aslında yalnızca üzgün olduğum için değil, endişeli olduğum için ağlıyordum. “Sevdiği için döven/öldüren” kişi aslında öfke duyuyor olabilir ya da hayal kırıklığı veya başka bir duygu ama sevgi değil bu eylemin altında yatan duygu.

Duygularımızın ne kadar az farkına varırsak onları regüle etme (düzenleme) olasılığımız da o kadar düşüyor. Bu da hem kendimiz hem de etrafımızdaki insanlar için hayatı zorlaştıran bir durum ortaya çıkarıyor. Örneğin, örümcek korkusu olan kişilerle yapılan bir araştırmada örümceğe karşı duyduğu korku ve endişeyi açıkça etiketleyebilen yani duyguları hakkında netliğe sahip olan kişilerin örümceğe karşı verdikleri fizyolojik tepkilerinin daha az olduğu görülmüş. Yani duygularımızın farkında olmak ve onları ifade edebilmek çok önemli.

Ne dersiniz, bugünden itibaren her gün sevgi, öfke, hayal kırıklığı, şaşkınlık, korku, utanç, gurur, umut, mutluluk…her duygumuzu fark edip yaşadığımız duygusal deneyimi sözlerle ifade etme egzersizi yapalım mı?

Önce kendinizi sonra etrafınızdaki sevdiğiniz, önce kendinize sonra da eşinize dostunuza sevginizi ifade edebildiğiniz ve tabii ki çokça sevildiğiniz günleriniz olsun.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sweet-emotion/201408/why-labeling-emotions-matters


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!