“Duygusal Yeme” nin Kilo Verme Çabalarınızı Nasıl Sabote Edebileceğini Öğrenin Ve Yeme Alışkanlıklarınızı Kontrol Altına Almak İçin İpuçları Elde Edin.”

Pek çok diyetin başarısız olmasının nedeni “Duygusal Yeme ”dir. Biz sadece açlığı tatmin etmek için yemeyiz. Çoğumuz kimi zaman stres atmak, hüznü gidermek veya yalnızlık gibi hoş olmayan duygularla başa çıkmak için yemek başına geçer. Ancak bizi yemeğin başına geçiren duygusal sorun yemek yemek ile ortadan kalkmaz iken bir de aşırı ve kontrolsüz yemiş olmaktan dolayı suçlu ve pişman olmuş hissederiz.

Ancak, diyetinizi sabote eden duygusal alışkanlıklarınızı değiştirebilir, hem yeme alışkanlıklarınız hem de duygularınız üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz.

DUYGUDURUM, BESLENME VE KİLO KAYBI ARASINDAKİ BAĞLANTI

Duygusal yeme, fiziksel açlıktan ziyade stres, öfke, korku, can sıkıntısı, üzüntü gibi olumsuz duyguları bastırmak veya yatıştırmak için yapılan bir eylemdir. Yaşam boyu karşılaşılan önemli olaylar, günlük hayatta karşılaşılan sıkıntılar duygusal yemeyi tetikleyebilir.

DUYGUSAL AÇLIK VE FİZİKSEL AÇLIK ARASINDAKİ FARKLAR

Duygusal açlık besin tüketiminden sonra doyum sağlamaz. Fiziksel açlık bir şeyler yemenizle birlikte sona erer.

Duygusal açlık aniden gelişir. Fiziksel açlık daha yavaş gelişir.

Duygusal açlık abur cubur dediğimiz yüksek kalorili atıştırmalıkları hızlı bir şekilde tüketme isteğine sebep olur. Fiziksel açlık sebze-meyve-tahıl gibi sıradan besinlere yönelmenizi sağlar.

Duygusal açlık genellikle düşünmeden yemenize yol açar. Fakat fiziksel açlıkta kontrollü ve ne yediğinizin farkındasınızdır.

Duygusal açlık midede değil beyindedir dolayısıyla bir şeyler yiyerek doyum sağlayamazsınız. Oysaki fiziksel açlık midedendir ve az bir miktar atıştırılarak bastırılabilir.

KENDİ DUYGUSAL YEME TETİKLEYİCİLERİNİZİ BELİRLEYİN

Bu tetikleyiciler,

İlişki çatışmaları

İş stresi

Yorgunluk

Ekonomik sorunlar

Aşırı mutlu ve rahat anlar

Sağlık sorunları vb. olabilir.

Duygusal Yeme Alışkanlığına Son Vermek İçin İpuçları:

1) Besin günlüğü tutun

Ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, ne zaman yediğinizi ve ne hisle yemek yediğinizi kısa kısa not edin. Zamanla ruh haliniz ile yeme alışkanlığınız arasındaki bağlantıyı gösteren bir tablo karşınıza çıkabilir.

2) Stresle başa çıkmak için farklı yollar arayın.

Yüksek stres vücutta kortizol hormonunun salgılanmasına yol açar. Kortizol, tatlı, tuzlu, kızarmış besinlere istek duygularını tetikler. Bu duygularla sofranın başına geçmek yerine açık havada yürüyüş, egzersiz veya derin nefes alma gibi stres egzersizleri yaptıktan sonra yemek yiyin.

3) Açlık gerçekliğini kontrol et.

Gerçekten fiziksel olarak aç mısın? Yaklaşık bir iki saat önce yemek yediysen muhtemelen henüz açlık hissetmezsin. Dolayısıyla bunun gerçek bir açlık olmadığının farkın var.

4) Kendinizi yemekle ödüllendirmeyin.

Kalorisi aşırı kısıtlanmış diyetler yaparak kendinizi mahrum bırakmayın. Böyle durumlarda vücut yemeye karşı aşırı istek duyar. Ve bu tarz durumlarda ödül olarak konan yemekler daha çekici olarak algılanır.

5) Sağlıklı atıştırmalık alternatifleri üretin.

Böylece anında bir şey yiyecek olduğunuzda sizi zor durumda bırakmayacak besinler tüketmiş olun.

NE ZAMAN PROFESYONEL ZİHİNSEL TERAPİ TALEP EDİLİR?

Bir diyetisyen kontrolü ile yardım seçenekleri denediniz ancak yine de duygusal yeme alışkanlığınızı kontrol edemiyorsanız, bir psikolojik danışmanla iş birliği yapın. Terapi neden duygusal yediğinizi anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca duygusal yeme ile bağlantılı olabilen bir yeme bozukluğunuz olup olmadığını da ortaya çıkarabilir.

KAYNAKLAR

Dikkatli Yeme için 10 İpucu /Harvard Sağlık Bloğu

Duygusal Yeme/ Nemours Vakfı

Kilo Kaybı: Duygusal Yeme Kontrolü Kazanın / Mayo Klinik

Stres ve Yemek Yemeyi Kontrol Etme İpuçları/ Harvard Sağlık Yayınları


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!