Ekmek,tüm dünya da ve Türkiye'de yeme alışkanlıklarını düşündüğümüzde, en önemli besin gruplarından birini oluşturuyor. Toplumumuzca çok sevinle bir besindir.Bazı bireyler diyet yapmaya karar verdiklerinde ya ekmeği hayatlarından çıkartıyorlar ya da diyetlerinde ekmek olmayacak düşüncesiyle diyetisyene başvurmuyorlar. Oysaki ekmek miktarı ve çeşidi doğru ayarlandığında vücuda zarar yerine yarar sağlayan besin gruplarının başında geliyor. Ekmek tüketimini sağlıklı hale getirmek için çeşitli vitamin ve minerallerin de bulunduğu daha farklı ekmek çeşitlerine yönelerek beslenme programınızı düzenleyebilirsiniz. İşte en sağlıklı ekmek çeşitleri:

1. Tam buğday ekmeği

En sağlıklı ekmek türleri arasında birinci sırada gösterilen tam buğday ekmeği pek çok vitamin ve mineralin birleşiminden oluştuğu için en sağlıklı ekmek olarak bilinmektedir. Rafine edilmemiş bir ekmek türü olan tam buğday ekmeği çok miktarda buğday özü içerdiği için ve mide geçişinde yavaş ilerleyerek tokluk hissi sağlıyor ve kolay acıkmayı önlüyor. Kalori bakımından da tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe oranla daha az kalori içerdiği için diyet listelerinin de gözde besinleri arasında yer alıyor.

2. Çavdar ekmeği

Çavdar ekmeği beyaz unla yapılan ekmeğe göre oldukça zengin içeriklere sahip bir ekmek türüdür. Çavdar ekmeğini çok tüketmeyen bir toplum olduğumuz için çavdar ekmeğinin tadını biraz yadırgayabilirsiniz.Ama lif,B vitamini,demir ve kalsiyumdan yönünden zengin olan çavdar ekmeğini beslenme düzeninize çekinmeden dahil edebilirsiniz.

3. Yulaflı ekmek

Önemli lif kaynaklarının başında gelen yulaf tokluk hissini maksimum seviyeye çıkardığı ve glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için sıkça tercih ediliyor. Yulaflı ekmek de hem kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip hem de ekmek çeşitleri arasında yer almaktadır.

4. Tam tahıllı ekmek

Tahıl yönünden en zengin ekmek olan tam tahıllı ekmek; karabuğday,yulaf, çavdar, mısır, tam buğday unu ve arpa gibi yararlı besinler yönünden zengindir. Sindirim konusunda vücuda önemli yararlar sağlayan bu ekmek çeşidi aynı zamanda damar hastalıklarına karşı da koruyucu bir rol üstlenmektedir.

Bazı hastalıklar dışında beyaz ekmek yerine tambuğday,çavdar,yulaf ya da mısır ekmeği tüketmeniz hem aynı tür besinleri sıklıkla yemekten sıkılmazsınız ve sofralarınızda çeşitlilik olarak hem görsel doyumunuz hem de iştah doyumunuz diyetten ya da sağlıklı beslenmeden vazgeçmiş olmazsınız.Ankara diyetisyenleri olarak ekmek mutlaka diyetlerinizde olmalı diyoruz ve yeterli ve düzenli diyerek de belirtmek isterim.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!