El yıkama ve önemi
El yıkama ve önemi

El yıkama ile mikropları ellerimizden uzaklaştırmış oluruz.

Önce bu konu ile ilgili olduğu için hijyen ve kişisel hijyen nedir, onu tarif etmek istiyorum: Hijyen sağlığın korunması için her türlü hastalık etmeninin ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Kişisel hijyen ise, hastalık yapıcı mikropların vücudumuza bulaşmasını ve çevreye yayılmasını önlemektir.

Kirli ellerimizde biz görmesek bile pek çok mikrop (bakteri, virüs, parazit yumurtası vb.) bulunur. Bunlardan kurtulmanın en kolay yolu su ve sabunla ellerimizi yıkamaktır.

Ama yapılan istatistiklere göre kadınların yüzde 52'si, erkeklerin yüzde 48'i ve gençlerin de sadece yüzde 22'si ellerini düzenli yıkıyormuş! Oysa en değerli varlığımız olan sağlığımızı korumanın en önemli yolu olan el yıkama artık günümüzde herkes için vazgeçilmez. Ellerimiz sürekli çevre ile temas halindedir. Kapı kollarını tutarız, paraları sayarız ve başka birçok kirli yere dokunuruz. İşte buralardan mikroplar, virüsler, mantarlar ve parazitler ellerimize bulaşır; biz de ellerimizi yıkamazsak bu mikropları vücudumuza ve başka insanlara (çevremize) bulaştırırız. Yani hasta oluruz ve temasta olduğumuz kişileri hasta ederiz.

Hasta olup doktora gittiğimizde çoğu kez "Neden olmuş doktor bey, doktor hanım?" diye sorarız da bunun ellerimizi düzenli yıkamadığımızdan kaynaklandığını bir türlü akıl edemeyiz! Aslında bu bir eğitim, kültür ve bilinçlenme sorunudur...

Özellikle tuvaletten sonra iyi yıkanmamış ellerimizde ve tırnaklarımızda kalan mikroplar, sarılık, tifo, dizanteri, kıl kurdu gibi pek çok dışkı kaynaklı hastalığın yayılmasına neden olur.

İşte bu nedenle ellerimizi, kirlendiğinde, özellikle yemekten önce, tuvaletten sonra mutlaka ama mutlaka iyice yıkamalıyız. Unutmayalım ki enfeksiyonların yayılmasını kontrol altına almanın en kolay yolu budur.

Etkili bir el yıkama en az 15-20 saniye sürer.

Eller yıkandıktan sonra mutlaka kâğıt havlu ile kurulanmalıdır. Yine musluk da kâğıt havlu ile kapatılmalıdır.

Ellerimizi ne sıklıkta yıkamalıyız?

Kirlendikçe desek? Ama illa da bir rakam vermemi isterseniz normalde 2 saatte bir diyebilirim.

Son olarak şunu belirtelim ki el yıkamayı ihmal etmek sağlığımız için ne kadar zararlı ise aşırı el yıkamak da o kadar mahsurludur! Bunu daha çok obsesif kişilerde görüyoruz. Bu ayrı bir konu olduğu için başka bir yazıda ele almak istiyorum.

Şan ve esen kalınız.


Kocaeli Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!