~Diş çürükleri diş hekiminin Türk toplumunda %85-90 sıklıkla karşılaştığı en yoğun hastalıklardan birisidir. Hastalar diş çürüklerini çoğu zaman dişleri kırıldığı, soğuk sıcak hassasiyetleri, şekerli gıdalarda aşırı duyarlılık, yemekten sonraki gıda birikintileri ve yemekten sonraki gıda birikintileri ve yemek anında ağrı, özellikle gece ağrılarında uykusuz kalınca ileri vakalarda yüzü şişen hastalar dişlerinin çürüdüklerini algılarlar.

Isı farkları – Gıda birikintileri – Şekerlerdeki küçük hassasiyetler basit ve orta boy diş çürüklerini ifade ederken aşırı hassasiyetler ve gece ağrısı ile birlikte yüzün şişmesi aşırı çürüklerin yada dişin çok ağır bir hastalığını ifade eder.

Diş çürüklerinin bulguları

1. Muayene ve Hasta şikayetlerinin doğru değerlendirilmesi
2. Radyolojik bulgular
İle teşhis edilir ve basit çürükler dolgular ile tedavi edilebilirler.
İleri çürükler çoğunluk ile kanal tedavileri (Radyolojik tetkikde var ise kök ucu enfeksiyonu) kök ucundaki kanal tedavisi ile dişler kurtarılabilir. Bazı vakalarda kök ucundaki enfeksiyon kanal tedavisi ile giderilemediği durumlarda kanal tedavisi ve kök ucu cerrahisi ile dişler kurtarılabilir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki diş dolgularında amalgam; civa, gümüş ve ağır metaller içerdiğinden dolayı hastalara zarar verebilmektedir. Bu sebepten dolayı son bilimsel gelişmeler hem hasta sağlığını toksin zehirlenmelere karşı korumak hemde diş estetiği amaçlı estetik materyaller daha sıklıkta kullanılmaktadır.
Ayrıca kanal dolgularında minimum doz ve ışın ihtiva eden RVG Kanal endoskobu ve ileri teknik kanal tedavi aletleri kullanılmaktadır.

Dr. Mehmet Ali Özer


Antalya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!