Doğum ağrısı, kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır ve genellikle çok şiddetlidir. Pek çok kadın açısından yaşadıkları en şiddetli ağrı olarak bilinir. Doğum sancısı, genellikle Anne’nin gereksiz yere acı çekmesine, fizyolojik stres oluşturmasına ve Anne’nin yorgun düşmesine neden olur.

Fakat günümüz Anne'leri artık çok şanslı durumda;

Çünkü epidural "Ağrısız doğum", ‘’Prenses doğum’’ adıyla bilinen yöntem; Doğum eyleminde veya sezaryan operasyonunda ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bir bölgesel anestezi yöntemi haline getirilmiştir. Genel anesteziden farklı olarak Anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılamasıdır. Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem Epidural "Ağrısız doğum" tekniğidir.

Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Epidural anestezi ağrısız normal doğum için mükemmel bir yöntemdir.

Etkin bir biçimde doğum ağrılarının giderilmesini sağlar, uygun dozda ve zamanda uygulandığında doğumu hızlandırır.

Uygulamadan hemen sonra rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Epidural analjezi sonrasında hasta hisssetmez, sersemlemez, bağırsak hareketlerinizi durdurmaz ve gaz çıkarımını da engellemez.

Psikolojik rahatlama, kas spazmını çözmesi nedeniyle normal doğum şansınızı arttırır.

Tecrübeli uzmanların yaptığı epidural sonrası baş ağrısı çok nadirdir. (Ortalama %1 civarı baş dönmesi yaşama olasılığı mevcut.)

Doğum kesisi açılması gibi durumlar epizyotominin açılması ve tamiri esnasında duyulan ağrıyı gidermek için oldukça etkilidir.

Sezeryan gerektiğinde takılan kataterden verilen ilaç dozu arttırılarak genel anestezi verilmeden uyanık bir şekilde sezeryan yapılabilir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!