Aşağıdaki yakınmalar söz konusu olduğunda bir hekime başvuruda gecikmemelidir:

.Tek ya da her iki testiste ani ya da giderek artan sancı, ağrı
.Skrotumun içinde testislerden birinin sürekli yukarıda durması
.Skrotumda şişlikler
.Skrotum içinde iki yerine tek testis bulunması
.Penis ucunda ağrılı şişlik

İdrar yaparken ağrı, yanma duygusu ve eşlik eden ateş

Bu ve benzeri sorunlar konusunda uzman hekime danışmak, sorunun bir an önce çözümüne yardımcı olacak, kalıcı olumsuz etkilerin oluşmasını önleyecektir.

Erkeklerde Tüylenme:

Testoteron tüylerin çıkmasını başlatan hormondur. Bir erkeğin bedenindeki tüylerin çokluğu ya da azlığı, testosteronun çokluğu ya da azlığına bağlı değildir. Tüylerin çokluğu ya da azlığı daha çok ırksal ve ailesel özelliklere bağlıdır.

Erkeklerde sakallar:

Genellikle sakallar erkekte ergenliğin son dönemlerine kadar belirmez. Sakal ergenlikte görülen diğer bedensel değişimlerin bir göstergesi de değildir. Diğer bölgelerdeki tüylerin çıkış zamanı gibi, sakalların çıkışı da ırksal özelliklere bağlıdır. Başlangıçta tüy gibi olan sakallar, zamanla ve tıraş edilmeyle setleşecektir.

Erkeklerde ses neden çatallanır ve çatlar? Ergenlik döneminde ses telleri de gelişir. Sesin tonu, ses tellerinin uzunluğuna ve gırtlak yapısına bağlı olduğu için, seste çatallanma ya da düzensizlik, büyüme devresi süresince yaşanabilir. Bazı erkek çocuklarda bu çatallanma ve çatlamalar olmaksızın ses yapısı yerleşebilir


Bursa Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!