ERKEKLERİN ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU: İKTİDARSIZLIK (SERTLEŞME SORUNU)

SERTLEŞME BOZUKLUĞU (İMPOTANS) ne anlama geliyor?

Cinsel birleşme için gerekli olan penisin sertliğinin tam oluşmaması veya oluşan sertliğin devam ettirilememesi durumudur. Buna eskiden empotans, iktidarsızlık isimleri kullanılmaktaydı, günümüzde erektil disfonksiyon olarak isimlendirilmektedir.

Hastaların büyük bir bölümü öneri ve yardım istemediklerinden ancak yapılan anket çalışmaları sonucunda toplumdaki sıklığı konusunda fikir elde edilebilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte sıklık ve şiddetinde artma görülmektedir. Günümüzde gelişen tıbbi teknikler sayesinde iktidarsızlık hastalığının tanısında ve tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

Eski dönemlerde sertleşme sorunu olan erkekler sessizce acı çekme durumundaydı, sorununu kimseyle tam olarak paylaşamıyor ve çözüm yollarının yetersiz olması sebebiyle de bu sıkıntıyla yaşamını sürdürüyordu. Günümüz bilimsel gelişmeleri sayesinde sertleşme sorunu tedavisinde bir çok seçenek bulunmaktadır.

SERTLEŞME SORUNUNUN SIKLIĞI ARTIYOR MU?

Toplumdaki sıklığı günümüzde gittikçe artmaktadır. Yapılan araştırmalarla ortaya konmaktadır ki yaşın artması ile beraber sıklığı artmaktadır. Özellikle hareketsiz bir yaşam, yüksek kilolu olmak, egzersiz ve spor yapmamak, stres gibi günümüzün en çok görülen sorunları sertleşme probleminin oluşmasına ve şiddetlenmesine yol açarlar. Aynı zamanda bir çok sistemik hastalıklar (Şeker hastalığı, Hipertansiyon, Kalp Hastalığı) sertleşme sorununun oluşmasına sebep olurlar. Bu hastalıkların tedavisinde alınan ilaçlara bağlı olarakta sertleşme problemi görülebilmektedir. Aynı şekilde bazı ameliyatların sonucunda da sertleşme problemi ortaya çıkabilmektedir. (Damarsal patolojilere bağlı % 70, İlaçlara bağlı %10, Cerrahiye bağlı %10, Hormonal hastalıklara bağlı %3, Travmaya bağlı %2 ve psikojenik sebeplere bağlı %10'dur).

SERTLEŞME SORUNUN KİŞİNİN SOSYAL YAŞAMINA ETKİSİ NEDİR?

Günümüzde modern iş yaşamı, büyük şehirde trafik, stres, spor ve egzersize zaman ayıramama, yürümek yerine araç kullanılması , beslenme alışkanlıklarında aşırı şekerli ve kalorili beslenme durumları sertleşme sorununun daha erken yaşlarda görülmesine ve çok hızlı bir şekilde kötüleşmesine sebep olmaktadır. Modern tıp sayesinde sertleşme sorunu tamamen tedavi edilebilen bir rahatsızlık haline gelmiştir. Sertleşme sorunu kişinin cinsel olduğu kadar profesyonel ve aile yaşantısını da bir çok açıdan negatif olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Sertleşme sorununun kişi üzerindeki etkilerine bakacak olursak;

.Kişinin kendisine olan güveninin azalması,

.İş hayatında pasifleşmesi

.Aile ilişkilerinin zarar görmesi

şeklinde sıralayabiliriz.

Kişi üzerinde büyük negatif etkileri olan sertleşme sorunu yani iktidarsızlık tamamen tedavi edilebilir bir rahatsızlık halini almıştır. İnsanların bu rahatsızlık ile karşılaştıklarında profesyonel bir yardım almaları hem sağlık durumlarına hem de sosyal yaşantılarına pozitif etkisi sağlayacaktır.

SERTLEŞME SORUNU TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Sertleşme bozukluğunu nedeni olarak psikolojik ve organik ayrımı yapılmalıdır. Organik problemlerde yapılacak kan tahlili ve radyolojik tetkikler sonucunda probleme yönelik spesifik tedavi verilmelidir. Örneğin belirlenecek hormonal ve biyokimyasal sonuçlardaki anormalliklere göre gerekli tedaviler verilmelidir. Ayrıca penis kan akımını artırıcı fosfodiesteraz inhibitörleri üroloji doktorunun önerdiği dozda başlanmalıdır. Yeterli etki alınamayan hastalarda penis içi ilaç enjeksiyon tedavisi, vakum tedavisi, şok dalgaları ile tedavi (ESWT) ve son seçenek olarakta penis protezi tedavisi uygulanmalıdır.

BU SORUNLA KARŞILAŞMAMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Sertleşme probleminde alınacak tedbirleri hiç bir kan ve radyolojik tetkik yapmadan herkesin yapması gerekenler olarak sıralarsak şunları sayabiliriz; Corpus cavernosum denen penis içindeki cisimlere kan dolması ile sertleşmeyi gerçekleştirmektedir. Penise kan gitmesini engelleyen durumlar sertleşmeyi kötü yönde etkiler, bu sebeple,

- Sağlıklı beslenmek

- Sigara içmemek

- Alkol kullanmamak

- Düzenli spor yapmak (Yürüyüş, egzersiz)

- Kilolu olmamak (Vücut kitle indeksinin 23'ün altında olması)

- Tuz, şeker ve undan uzak durmak veya az tüketmek olarak sayabiliriz.

Yukarıda saydıklarımız aslında her türlü hastalık için belirtilen önleyici tedbirlerdir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!