Erkekte Erken boşalmanın etkileri nelerdir?

Cinsel sorunlar, kişinin cinsel yaşamı dışındaki alanlarını da etkileyebilir. Başka bir deyişle cinsel yaşamı kişinin ruhsal bütünlüğü dışında ele almak olanaklı değildir. Cinsel sorunu olan kişide azalmış özgüven, huzursuzluk, sıkıntı ve depresyonda artma beklenir. Bunun terside doğrudur. Başka nedenlerle kendine olan güveni azalmış, anksiyete ve depresyon yaşayan birisinin cinsel sorun yaşaması nadir değildir.

Cinsel sorunu olanlarda eşle ilgili sorunlarda artma (kıskançlık, aile içi şiddet ve tacizde artma, somatik yakınmalar) ve yüksek boşanma oranları gözlenir.

Eğer cinsel sorunlara rağmen evlilik sürerse; çocukların daha sorunlu olması beklenir. Yapılan çalışmalarda cinsel sorunu olanların, çocuklarına daha az duygusal ve fiziksel yakınlık gösterdikleri bulunmuş.

Doğurganlıkta azalma (fertilizasyon sorunu) erken boşalanlarda sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Daha girmeden ya da girerken boşalan çok sayıda danışanımız olduğunu söyleyebilirim.

Erken boşalması olan olan erkeklerin çoğu öncelikle kulaktan dolma geç boşalma yöntemlerini uygular. Dikkatini iğrenç şeylere ya da nötr durumlara verme en sık denenir. Kulaktan dolma geç boşalma yollarındandan ikinci sıklıkta deneni ilişkiden once mastürbasyon yapmadır. Buda çoğunlukla işe yaramaz ya da kişinin istek ritmini bozar. Bu teknikler denendikten sonar kişi isteksizleşir sertlikte azalma yaşanır ve kişi giderek eşinden uzaklaşabilir.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!