Erken boşalma neden kaynaklanır:

Sertleşme bozukluklarına ikincil olarak erken boşalma gözlenebilir.

Eşin olmaması ve uzun süre ilişkiye ara vermek erken boşalmayı başlatıcı ve sürdürücü bir durum olabilir.

Erken boşalma yaşayanların bazılarının öykülerinde çoğunlukla hızla ve suçlulukla yapılan mastürbasyon geçmişi vardır.

İlk ilşkide uzun süre cinsel ilişki kurmamaya bağlı erken boşalma yaşanmış ve bu durum eş tarafından eleştirilmişse gene erken boşalma sorunu başlayabilir ve kalıcı hale gelebilir.

Cinsellikle ilgili, cezalandırıcı, suçlayıcı, utandırıcı yetiştirme tarzı ve cinsellik dışı konularda sürekli tartışan kötü çift modellerinde evdeki çocuğun aldığı mesaj; genellikle ‘cinsellik kötü ve suçlulukla yapılması gereken bir durumdur’ mesajıdır. Çocuk büyüdüğünde bir taraftan karşı koyamayacağı cinsel dürtülerin baskısına, diğer taraftan suçluluk duygularına kapılır ve belkide ‘bilge’ vücudu onu rahatlatmak için erken boşalır. Sanki ‘ben zevk almadım o boşaldı’ der gibi.

Erken boşalma psikolojik nedenleri arasında sıkıntı, stres gibi nedenler, yaygın olarak görülür. Örneğin kalp krizi ya da panik atak geçirmiş birisi bir an önce boşalarak ilişki sırasında kriz geçirme korkusundan kurtulmaya çalışabilir.

Daha eski analitik yorumlara göre erken boşalan kişi bilinçaltında kadınlara öfkelidir ve ciddi suçluluk duygularına sahiptir. Erken boşalarak hem kadının zevkini sabote eder hem de kendini cezalandırır.

Helen S. Kaplan’a göre konu kişinin bedensel hislerini fark edememesi ile ilgilidir. Nasıl ki idrar kesesinin dolduğunu fark edemeyen çocuk gece altına işerse, yükselen cinsel heyecanını fark edemeyen kişide erken boşalır. İlk birkaç boşalma da nerede ise ergenlerin çoğu bu yükselen heyecanı farkedemeden boşalırlar. Daha sonra giderek durumun nasıl gerçekleştiği ile ilgili farkındalık artar ve kişi durumun nasıl sonlandırılacağı hakkında kontrol kazanır ancak erken boşalan erkekler de bu durum gerçekleşmez bu durum bir çok durumla açıklanılmaya çalışılır. Örneğin ilk deneyiminde ‘basılan’ kişinin sonraki cinsel ilişkilerde tüm dikkati dışarıdadır ve kendi uyarılmasını ve geri dönülemez noktasını farkedemez.

Diğer görüşlere göre bazı erkekler aşırı heyecanlanır yada çok fazla performansa odaklandıklarından ortaya çıkan heyecan duyusunu algılayamazlar. Kimi erken boşalanlar eşleri ve onların memnuniyeti ile çok meşguldürler. Sürekli eşlerini izlerler, onları memnun edememe endişesi tüm alanı kaplamıştır. Her an reddedileceği yada eleştirileceği korkusuna odaklanmaktan yaklaşan heyecan kabarmasını farkedemezler. Ya da onları saran suçluluk duygusu diğer duyuların algılanmasını baskılar, böylece geri dönülemez nokta farkedilmez ve kişi otomatik ve hızla boşalır.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!