*Kenan ve Handan, uzun zaman mutlu bir evlilik sürdürdü. Handan, Kenan’a “Baba” der ve Kenan da Handana “Anne” Handan, Kendisini sürekli düzelten kocasına saygı duyar. Hemen hemen her konuda hemfikirdirler ve her zaman ilk fikir Kenan tarafından dile getirilir. Handanın fikrini sorarsanız genellikle kocasının cümlelerinden alıntı yapar.

*Fahriyei başarılı bir iş kadınıdır. Erkekler onu çok çekici bulur. Bir çok defa yoğun ve kısa ilişkileri olmuştur. Ancak bu ilişkiler ya tutku azaldığında veya özgürlüğünü kaybediyormuş gibi hissettiğinde sona ermektedir.

*Bengisu, sürekli şiddet gösteren eşinden korkmaktadır. Küçük düşmüş gibi hissediyor olsa da kocasını sevmeye devam etmektedir. Kocası ondan yalvararak özür diler ve ona romantik şekilde yaklaşır ,o da kocasının ona bir daha şiddet uygulamayacağına inanıp sürekli onu affeder.

Bu ve buna benzer hayatları duyarız hayatımızda sevgili okurlarım!

Biz uzmanlar Eş bağımlılığı olarak bakıyoruz bu tecrübelere. Eş bağımlısı olanların bazıları acı içinde ve ya sessiz sedasız ümitsizlik içindeyken bazıları da hallerinden oldukça memnundur, örnekteki çiftler gibi.

Onlar , etrafındaki insanların ihtiyaçlarını tahmin etme ve giderme konusunda çok iyidirler. Yalnız kendi ihtiyaçlarını inkar eder ya da daha ufak görürler. Eğer çocukluk döneminizde temel ihtiyaçlarınız ayıplandı yada görmezlikten gelinmiş ise aynı şeyi kendine yapmaya devam edersiniz. Bunlarla bağlantılı olan duygulara kilit vurur ve karşılanmayacaksa neden bir ihtiyacı fark edelim ki dersiniz. Çünkü onu tamamen yok saymak daha acı vericidir. Bu sebepten ötürü eş bağımlı olanlar çoğu kendi kendine yetmeyi öğrendiği için duygusal ihtiyaçlarını yok sayarlar. Sevildiğinizi biliyor olsanız da size hiçbir zaman bakım verilmediyse ve duygularınıza saygı gösterilmediyse bu boşluğu bağımlılıkla doldurmak isteyebilirsiniz. Bazıları ise bakım sunarak almak istedikleri sevgiyi talep ederler ancak kendi duyguları konusunda güçlü olamazlar. Desteklenme ve rahatlık ihtiyaçlarının farkında olmayanlar ise özellikle canları yandığında kendilerini soyutlarlar. İhtiyaçlarını talep etmek küçük düşürücü olarak görürler.

Eş bağımlılığın belirtilerinden kısaca bahsedecek olur isem:

*Acı veren duyguların : değersizlik, yetersizlik ve yabancılaşma duyguları gizli utançtır. Göz temasından kaçınan, donup kalan, geri çekilen, terleyen, omuzları düşüren, başını öne eğen bireylerde gizli utancın işaretleri var diyebiliriz.

*Düşük öz güven

*Sürekli başkasını memnun etmeye çalışan

*Suçluluk duygusu yaşayan

*Mükemmeliyetçilik arayışı içinde olan

Eş bağımlılığın üstesinden gelmek için neler yapabiliriz:

*Haklarını ve sınırlarını bilmek gerek

*Reddedilme, terkedilme korkularını yenmek

*Düşüncelerini ve duygularını söyleyebilmek

*Yardım ve ya destek almak

*İçinizdeki çocuğa anne-babalık yapmak

*Utancı iyileştirmek

*Kendine olan özgüvenini ve özsevgini,özşevkatini artırmak

Değerlerini belirlemek,

*Gerçek kişiliğini ortaya çıkarmak

*Ruhunuzu geliştirin

*Sosyal ihtiyaçlarınızı giderin

*Kendi sorumluluğunun farkına varıp,üstlenmek vb. şeklinde yöntemleri artırabiliriz

Özetleyecek olur isem sevgili okurlarım, eş bağımlılığı sağlıklı bir ilişki yaşamaya engeldir. Ancak eş bağımlılığı belirtileri geriye döndürülebilir. Bu durum bir kere kurtulup sonsuza kadar iyileşeyeceğiniz bir durum değildir. Ancak onların de kendilerinden, yaşamdan ve ilişkilerinden zevk alması mümkündür.

Sevgi ile mutlu kalın…


Adana Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!