Estetik diş hekimliğinde beyazlatma uygulaması
Estetik diş hekimliğinde beyazlatma uygulaması

Dişlerimiz gerek dış etkenlerden gerek yaştan ötürü gerekse kahve sigara vb. çok tüketilmesinden yıllar içinde sararabilir. Sararan dişler insanın görüntüsünü etkilediği için rahatsız edici bir durum alabilir. Bazı insanlarda gülerken eliyle ağzını kapatma hareketinin bir refleks haline dönüşmesine bile sebep olabilir. Hiç şüphesiz dünyanın en güzel yüzü gülen bir yüzdür ve gülücükler saçarken çekinmek hiç bir insanın yaşamaması gereken bir endişedir.

Sararmış dişlerimizi beyazlatmanın birkaç yolu var. Bunlardan en etkilisi ise diş hekiminiz tarafından uygulanan beyazlatma yöntemidir.

Diş beyazlatma işleminden önce dişlerin temizliği gerçekleştirilir, diş etleri bakım gerektiriyorsa bakımı yapılır ve sonrasında beyazlatma işlemine geçilebilir.

Beyazlatma işlemi için ilk olarak diş etlerinizi, dişlerinizin üzerine sürülecek beyazlatma jelinden korumak amacıyla dişlerle birleştiği noktalara bir bariyer uygulanır. Diş sert bir dokudur diş eti ise yumuşak bir dokudur. Bu sebeple bariyerler vasıtası ile diş eti korunmaya alınır. Dişlerinizi beyazlatan hidrojen preoksit jel, bariyerler sayesinde diş etlerinize temas edemez.

Bu uygulamanın sonrasında iste diş beyazlatma jeli tüm dişlerin üstüne tek tek uygulanır.

Hastanın ağzına tutulan ışık ile bu jeller aktif hale gelerek 20 ile 30 dakika arasında dişleri beyazlatır. Bu süre ilk seans için geçerlidir. İlk seans en etkili seanstır diyebiliriz. Genelde hastalar ilk seansın sonunda dişlerini gördükten sonra kocaman bir gülümseme ile tepki verirler. Olabilecek en beyaz tona ulaşmak için bu işlem 3 ila 5 seans arasında tekrarlanabilir.

Bu beyazlatma yöntemi antibiotik kullanımına bağlı diş sararmaları gibi durumlarda etki gösteremez. Diğer sararma sebeplerinde ise oldukça etkilidir.

Diş Beyazlatma işlemi sonrasında hafif bir sızlama hissedilebilir fakat bu sızlamanın önüne sızlama gideren jeller ile geçilebilir.

Bazı hastalarımın internet ortamında bulduğu ev yapımı beyalatma tüyolarıyla dişlerine zarar verdiğine tanık oldum. Bu tip durumlara dikkat edilmesini öneriyorum.

Beyazlatılan dişler bakımı düzgün yapıldığı sürece uzun yıllar beyazlığını korur. Günümüzde gelişmiş diş beyazlatma sistemlerinin dişlere hiçbir zararı yoktur ve diş beyazlatma işlemi genelde kişide özgüven yükselmesi, daha rahat gülümseme ve daha rahat bir yaşam kalitesi sunar.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!