Estetik meme küçültme cerrahisi (küçültme mamoplasti) büyük memelerde doku hacmini azaltan cerrahi bir işlemdir. Operasyon ayrıca,
memeyi yeniden şekillendirmek, sıkılaştırmak ve kaldırmak için tasarlanmıştır. Bu işlem genellikle çok büyük göğüsleri olan kadınlarda sık
görülen problemleri hafifletmek için tıbbi nedenlerle gerçekleştirilir. Meme büyüklüğü ile ilişkili bir takım belirtiler vardır. En sık görülen belirtiler arasında sırt ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, sutyen askılarınınomuza sürttüğü deri olukları, göğüslerin altındaki deri döküntüsü (intertrigo) ve elde küçük parmak uyuşması (ulnar paresteziler) sayılabilir. Operasyonu takiben, kadınlar genellikle bu belirtilerde belirgin bir iyileşme yaşarlar.

Estetik meme küçültme cerrahisi isteyen hanımlar göğüslerinin büyüklüğünden rahatsızlardır Bu işlem onların benlik saygısını arttır ve giysi seçimlerini genişletir. Meme küçültme ameliyatından sonra, kadınlar sıklıkla fiziksel aktivitelere katılırken özgüvenlerinde ve rahatlarında bir iyileşme tanımlarlar.

Meme küçültme için iyi bir aday kimdir?

Bir kadın genel olarak sağlıklıysa ancak aşağıdakileri deneyimliyorsa meme küçültme ameliyatı için iyi bir aday olarak kabul edilir:

Vücudunun geri kalanıyla orantılı olarak çok büyük göğüsler

Büyük, ağır göğüsler nedeniyle sırt, boyun ve / veya omuz ağrısı

Büyük, ağır göğüsler nedeniyle kötü duruş

Göğüslerin altındaki döküntüler ve / veya enfeksiyonlar

Ağır göğüsleri destekleyen sutyen askılarına bağlı omuzdaki derin izler

Büyük meme büyüklüğü nedeniyle uykuda veya fiziksel aktivitede sorun yaşayanlar

Büyük göğüslere sahip olması nedeniyle giysiler bulmakta sorun yaşayanlar.

Estetik meme küçültme cerrahisi nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve memenin büyüklüğüne bağlı olarak iki ila üç saat arasında sürer.Meme küçültme ameliyatında farklı insizyon gerektiren farklı teknikler vardır. Seçilen teknik, memelerin büyüklüğüne, pitoza (sarkma) ve operasyonun amaçlarına bağlıdır. Bu detaylar ameliyat öncesi hasta ile konuşulur. Orta derecede büyük ve orta dereceli ptozisi olan göğüsler için, bir anahtar deliği insizyonu (areola etrafına inen ve göğsün merkezine doğru dikey olarak inen bir kesi) sıklıkla kullanılır. Çok büyük ve ileri derecede pitoza sahip olan göğüsler, meme altı kıvrımı boyunca yapılan ek bir yatay kesiğe sahip bir çapa kesisi( ters T ) gerektirebilir. Kesi veya insizyon yapıldıktan sonra, fazla meme dokusu, yağ ve deri alınır ve kalan doku kaldırılır ve şekillendirilir.

Estetik meme küçültme cerrahisi sonrası iyileşme,

Ameliyattan hemen sonra, kesi bölgelerini korumak ve iyileştikçe memelere destek sağlamak için özel bir sutyen giydirilir. Dren kullanılırsa birkaç gün içinde çıkarılır. Dikişler alınmaz kendiliğinden erir.

İlk hafta boyunca memelerde şişme ve ameliyattan sonra morarma olabilir. Dik yatmak bu belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Hasta ilk hafta ağır eşyaları kaldırmaktan kaçınmalıdır. Genellikle ameliyatı takip eden bir ila iki hafta içinde işe dönebilir. İlk haftadan sonra göğüste kaldırma veya stres içermeyen hafif egzersizler devam ettirilebilir. Daha fazla yorucu egzersiz, ameliyat sonrası üç ila dört hafta beklemek gerekir.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!