Evlilik ilişkileri artık çarkıfelekte çıkan bir ikramiye gibi hissedilmekte yada evlilik yorganının ayaklarını örtmeyecek kadar kısa kaldığı düşünülmektedir. Kendilerine uygun boyda bir evlilik yorganı örtmek için aile ve evlilik terapistlerinden destek almak artık zorunlu hale gelmiştir. Çünkü aileler artık ilişkilerini devam ettirmekte sorunlarını çözmede uygun birşeyler seçmede zorlanmaktadırlar. Böyle olunca boşanmalarda gittikçe artmaktadır.

Evliliğin ilk yıllarındaki memnuniyetsizlik yükselmekte yada uzun süreli evliliklerde dahi tahammül gücü azalmakta. Daha önce bir uzman tarafından yardım alınmadığı ve sorunlar çözülmediği için kopmalar başlamaktadır. Psikoterapi ve psikoterapistler derneğinin yaptığı bir anket boşanmada sanıldığı gibi ekonomik nedenlerin değil ilişkisel nedenlerin başı çektiğini ortaya koymuştur. Ankete göre çiftler ilişkisel sorunların çözümünün ekonomik nedenlere göre daha zor olduğunu düşünüyorlar. 300 kişinin katıldığı ankette %65 'inin partnerleri arasında doğabilecek iletişim sorunlarının önemi ön plana çıkmıştır. En önemli sorunların küçümsemek, eleştirmek, agresif tavır, sorunları görmezden gelmek, sorumlulukları paylaşmamak gibi davranışlar olduğu gözlemlenmiştir.

Çiftlerin, birşeylerin yolunda gitmediğini görmesi ve çözümsüz kalmaları durumununda bir evlilik terapistinden veya evlilik danışmanından profesyonel bir destek almanın vakti gelmiştir. Bu gibi duygusal sorunları tanıma süreci daha sonra kazanan süreçlerde evliliğin her basamağından evlilik terapistleri danışanlarının ellerinden tutmaktadır. Mutlulukta mutsuzlukta bulaşıcıdır. Mutluluk biraz çaba ile herkesin yaşayabileceği öğrenebileceği bir durumdur.

Sevgiyle ve mutlulukla kalın.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!