1997 yılından bu yana evlilik terapisi çalışan bir uzman olarak evlilik terapileri ile ilgili önemli noktaları vurgulamak istiyorum

*Evlilik terapisi almak için geç kalmayın. Bize gelen vakaların önemli bir bölümünde eşlerden bir tanesinde “bir şeyler” bitmiştir. Biten çoğunlukla sevgi ya ya da saygıdır. Bu olgularda terapilerin daha az işe yaradığını dürüstçe ifade etmeliyim.

*Sevgi ve iki taraflı motivasyon başarı şansını çok arttırır. Sevgi varsa ve iki tarafında istekle başvurduğu vakalarda başarı şansının çok yüksek olduğunu vurgulamalıyım.

*Özeleştiri ve empati evlilik terapisinin anahtarlarıdır: .Evlilik terapileri dairesel nedenselliğe odaklıdır. Yani eşlerden birini suçlamaz ve her iki tarafında bu duruma katkıda bulunmuş olabileceğini göz önüne alır. Empati yeteneği ve öz eleştri bu nedenle çok önem kazanır. Bu terapiye haklı çıkmak için gelmeyin!!!

*Evlilik terapisine geliyorsanız sorumluluk alın; Evlilik terapisi telkin, destek amaçlı yapılmaz. Amaç eğitim,ve farkındalıktır. Terapistiniz sizlerin farkedemediklerinizi gösterir, çiftlere iletişim ve tartışma becerisi, empati ve sınırları öğretir. Asla sizin yerinize karar vermez. Eşlerden birine sempati gösteremez. Sürekli sizin adınıza kararlar veren bir evlilik terapistiniz varsa bir an önce randevunuzu tekrar gözden geçirmenizi öneririm. Kimi zaman eşlerden biri içten içe evliliği bitirmek ister ancak sorumluluk almaz ve gizli amacı biz terapistleri evliliği sonlandırmak için kullanmaktır.

*İlk 6 yaşta seyredilenler evlilikte kaderiniz olur; Bu nedenle bu dönemin analizi çok önemlidir. Terapiye gelmeden önce bir kağıda ilk 10 yaşta seyrettiğiniz evlilik modelini yazın: Kendi anababanıza benzeyen ya da onlara zıt olmak adına yaptıklarınıza dikkat edin. Stres altında birbirlerine nasıl davranırlardı vs..

***Bireysel seanslar ve online (internet üzerinden) seanslarla ilgili daha detaylı bilgi almak için beni arayabilir ya da yazabilirsiniz


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!