Eyvah ! Ağzım kokuyor !
Eyvah ! Ağzım kokuyor !

Naneli şekerler, ağız spreyleri, gargaralar vs…..Hepsi kozmetik bir çözüm önerisi olarak ağız kokusu problemi ile karşı karşıya olan bireylerin hizmetine sunulmuştur.Şüphesiz, bu ürünlerin kısa süreli başarısını tartışamayız. Ancak kozmetik bir problem gibi görünen ağız kokusunun nedenlerini ve nasıllarını tartışmanın çok daha yararlı olacağı inancındayım.

Ağız kokusu probleminin nedenlerini 2 ana başlık altında toplamak mümkündür.Bunlar:

1. Ağız içi kaynaklı olanlar

2. Sistemik hastalıklara bağlı olanlar.

Ağız içi kaynaklı olan ağız kokusu ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan

Sülfürlü bileşikler nedeni ile ortaya çıkar. Ölü ve ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişlidir.Eğer diş ve dil yüzeyi temizlenmezse bu ağız kokusuna sebep olur. Bunun yanı sıra diş çürüğü, periodontal(dişeti hastalıkları) hastalıklar ve sürekli ağız kuruluğu da ağız kokusuna yol açabilir. Ağız kokusuna yol açan diğer ağız içi kaynaklı sebepler ise kokulu yiyecekler, tütün mamülleri kullanma alışkanlığı ve eskimiş protezlerdir. Ağız içindeki hastalık etmenlerinin ortadan kaldırılması ve iyi bir ağız bakımı bu tarz kokuların çözümünü sağlayacaktır.

Ağız içi kaynaklı bir nedeni bulunamayan ağız kokusu bir hastalık habercisi olabilir.Bunlar:

1. Sinüzite bağlı nedenler: Sinüzit yüz kemiklerinin içinde bulunan boşlukların iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma sarı-yeşil kıvamda bir akıntının genze akmasına yol açar.Bunun sonucu olarak da nefeste hoş olmayan bir koku oluşur.

2. Bademcik iltihabına bağlı nedenler: Ağız bölgesinde yer alan bademciklerin iltihabı “magma” adı verilen katı kıvamlı bir bademcik döküntüsüne yol açmaktadır. Bu da hastalarda ağız kokusu şeklinde kendini göstermektedir.

3. Mide ve barsak sistemi hastalıkları: Özellikle günümüzde en çok konuşulan mide rahatsızlıklarının başında gelen “reflü” ağız kokusuna yol açmaktadır. Reflü; midedeki asit içeriğinin yemek borusundan yukarı kaçarak boğazın arka duvarını ve ses tellerinin giriş yerini tahriş etmesi durumudur.

4. Dil kökündeki mantar enfeksiyonları: Bazı hallerde dil kökündeki mantar enfeksiyonları da ağız kokusuna neden olmaktadır.

5. Diyabet: Diyabet(şeker hastalığı)'in özellikle Tip 1'inde görülen ağız kokusu kimi zaman bu hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu hastalardaki ağız kokusu “aseton” kokusu ile karakterizedir.

6. Ağız kuruluğuna yol açan tüm sistemik hastalıklar ve ilaçlar: Romatizmal hastalıklar (Sjogren sendromu), bağışıklık sistemi hasarı (AIDS), hormonal bozukluklar (şeker hatalığı), nörolojik bozukluklar (Parkinson) gibi hastalıklar ve diüretik, dekonjestan, antihistaminik v.b 400'ün üzerinde ilaç buna sebep olabilmektedir.

Ağız kokusunu önüne geçebilmek her şeyden önce iyi bir ağız bakımı ile mümkündür.

Rutin yapılacak olan diş hekimi muayenehaneniz sizin ağız içi kaynaklı sorunlardan uzak olmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında:

1. Karanfil çiğnemek

2. Günde mutlaka 2 lt su içmek

3. Dil temizliğini ihmal etmemek

4. Diş ipini ihmal etmemek

5. Çok fazla çay-kahve tüketiminden kaçınmak

6. Tütün mamüllerinden uzak durmak

7. Diş dostu taşıyan sakız ve şekerleri tüketmek

8. Günde en az 2 defa dişleri fırçalamak

Ferah bir nefes için ilk adımlarınızdır.

Unutulmaması gereken şudur ki; kozmetik öneriler yalnızca geçici çözümler üretir. Sorunun kökenine inip araştırmak gerek ağız sağlığınız gerekse vücut sağlığınız için önemlidir.


Kocaeli Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!