Fibromiyalji sendromu
Fibromiyalji sendromu
Yaygın kas iskelet sistemi ağrıları, uyku bozukluğu, yorgunluk, sabah tutukluğu , vücutta hassas noktalarla karakterize eklem dışı romatizmal bir hastalıktır.

Etyoloji ve patogenezi tam olarak açıklık kazanmamıştır. En sık 25-45 yaşları arasında görülmektedir ve kadınlarda erkeklere göre daha sık ortaya çıkmaktadır..


HASTALIĞIN BELİRTİLERİ:


1)Yorgunluk: En sık rastlanan yakınma olup, sabahları daha fazladır.


2)Uyku bozukluğu; Hastalar uykuya dalamamak ve sık uyanmaktan yakınırlar. Bu nedenle dinlenmemiş olarak kalkarlar.


3)Ağrı: Yaygın ağrı en sık görülen yakınmalardandır. Hastalar daha çok boyun, sırt ve bel ağrısından yakınmakta fakat ağrıyı tam olarak lokalize edememektedirler. Kol ve bacaklarda da ağrı olabilir. Bu belirtiler dışında unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu, sabah tutukluğu, irritabl barsak sendromu, başağrısı, el ve ayaklarda uyuşma, aşırı terleme, huzursuz bacak sendromu, sık idrara çıkma, kramplar, çene eklemi sorunları, ağız ve göz kuruluğu, göğüs ağrısı da görülebilir. Belirtiler genellikle soğuk ve nemli hava, stres, fiziksel ve ruhsal travmalar, hormonal değişiklikler, uzun süreli belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma gibi nedenlerle artabilir.


TANI:


Hasta yakınmaları ve fizik muayene bulguları önemlidir. Fizik muayenede yaygın hassasiyet ve hassas noktaların tespit edilmesi pozitif bulgulardır. Tanı için yakınmaların en az 3 aydır devam ediyor olması, yaygın ağrı , 18 bilinen hassas noktanın 11 inde ağrı olması gereklidir. Spesifik laboratuar test yoktur. TEDAVİ: Fibromiyalji hastalığının etyolojisi bilinmediğinden tedavi ön plana çıkan semptomlara göre farmakolojik ve nonfarmakolojik olarak planlanmaktadır. Hastaların bilgilendirilmesi ve eğitimi çok önemlidir. Hekim tarafından hastaya özel egzersiz planlanmalıdır. Özellikle gevşeme ve germe egzersizleri, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme oldukça yararlıdır. Ayrıca ağrının kontrolunda fizik tedavi uygulamaları oldukça yararlıdır. Farmakolojik tedavide ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, antidepresanlar ve uyku düzenleyiciler kullanılmaktadır.Ayrıca hekim tarafından uygulanan tetik nokta injeksiyonları oldukça etkili olmaktadır.


HASTALIĞIN GİDİŞİ: Hastalık genellikle yaşam boyu iniş çıkışlarla seyreder. Bu nedenle yaşam tarzlarının düzenlenmesi, aşırı stres ve yorgunluktan kaçınmak, egzersizin hayatın bir parçası haline getirilmesi oldukça önemlidir.

İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!