Fraksiyonel lazer tedavisi nedir? Kimlere uygulanır?
Fraksiyonel lazer tedavisi nedir? Kimlere uygulanır?

Fraksiyonel Lazer ile Leke Tedavisi

Anti-aging ve kırışıklık tedavilerinde, akne ve skar izlerinin iyileştirilmesinde, yaşa bağlı oluşan cilt sorunlarının tedavisinde, kadınların kabusu olan vücut çatlaklarının yok edilmesinde nokta atışı yaparak iyileştirme ve tedavi etme özelliğine sahip bu yeni lazer, hasarlı bölgeyi seçerek iyileşmesine yardımcı oluyor. Fraksiyonel lazer işlemi sonrası cilt incelmesi olmaz, alt deriden yenilenme olur ve bu da cildin gergin ve sıkı olmasını sağlar.

Fraksiyonel Lazer Nerelere Kullanılır?

Fraksiyonel lazerler üst deride minik alanlar halinde hücreleri yenilediğinden leke tedavilerinde (özellikle üst deriye ait olanlarda), sivilce izlerine uygulanabilir. Alt deride ise sütunlar halinde ısı hasarı yapıp bu bölgelerde derinin asıl alt yapısını oluşturan kollajen oluşumunu tetikleyerek yara izleri, yanık ve ameliyat izleri, vücut çatlakları (doğuma veya kiloya bağlı olarak gelişen), kırışıklıklar ve daha derin sivilce izlerinde değişen seans aralıklarıyla tedavi edebilmek mümkündür. Diğer endikasyonları arasında derinin selim tümörleri, siğillerin tedavisi, el ve yüz gençleştirme sayılabilir.

Fraksiyonel Lazer Kimlere Uygulanır?

Açık renkli kişilerde fraksiyonel lazer tedavileri daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak her cilt tipine uygun olan bu tedavi yüz dışında boyun gövde kol ve bacaklarda uygulama yapılabilir.

Hamilelere, derisinde enfeksiyon olanlara, son 6 ay içinde sivilce tedavisinde kullanılan isotretinoin maddesi kullananlara, uygulama yapılmamaktadır. Ayrıca uygulama sonrası güneşten koruyamayacak kişilere de uygulama yapılmaz. Fraksiyonel lazerde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Çatlak Tedavilerinde Fraksiyonel Lazer Tedavisi

Cilt çatlağı deride yara izi ve çizgisel incelme şeklinde kendini gösteren ve çok kişiyi etkilyen bir problemdir. Cilt çatlakları vücudun değişik bölgelerinde kilo artışı nedeniyle derinin alt dokularında sürekli gerilme sonucu ortaya çıkmaktadır bunun sonucunda derinin dermis tabakasındaki kollajen ve elastik lifler hasar görmektedir. Cilt çatlağı önce pembe ve kaşıntılıdır, zamanla beyazlaşır ve deriden çökük hale gelir. Fraksiyonel lazer tedavileriyle çatlaklarda %40-80 oranında azalma ve sıkılaşma mümkündür.

Tedavi 2-4 hafta gibi aralıklarla en az 4 seans planlanmalıdır.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!