Gastrik by-pass sonrası püre-katı beslenme
Gastrik by-pass sonrası püre-katı beslenme

PÜRE – YUMUŞAK DİYET

Püre edilmiş diyet ameliyat sonrası 3.-4.hafta boyunca verilir. Artık mide keseniz iyileşmiş durumdadır. Yumuşak ve yarı-katı gıdaları rahatlıkla tolere edebilirsiniz. Öğünlerde öncelikle protein içeren gıdalara odaklanın, yağ ve şeker oranı yüksek ve sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçının. Tam sıvı diyette izin verilen bütün içecekler, rafadan yumurta, ezilmiş yağsız peynir, meyve püresi ve püre edilmiş yiyecekler, bebek mamaları tüketilebilir.Üçüncü haftadan sonra ufak porsiyonlarda deneme yaparak sebze çeşitlerini haşlanmış veya buharda pişirilerek püre şeklinde yiyebilirsiniz. Günde 3-4 kere 100ml lik püre yeterli gelecektir. Beslenmenize ilave ettiğimiz bazı gıdaları rahatlıkla tolere edemeyebilirsiniz. Bu durum karşısında endişenmeyin. Tüketilen besinlere karşı ön yargılı olmayın, ilerleyen dönemde tekrardan tüketmeyi deneyin.

Eğer pürelenmiş yiyecekleri tolere etme sorunu yaşıyorsanız:

1.Yeme hızınızı yavaşlatmayı deneyin.

2.Porsiyonu azaltın.

KATI DİYET

5.haftadan itibaren her seferinde bir katı gıda tolere durumuna göre denenerek yavaş yavaş beslenmemize eklenebilir. Her lokma en az 15-20 kez çiğnenmeli ve katılarla sıvılar asla birlikte alınmamalıdır.

Vücudunuzun tepkisini ölçmek için her seferinde bir yeni gıda ekleyin.

Poşu kolay kolay geçemeyen topaklar oluşturmaya meyilli olduklarından ekmeği en son ekleyin.

Bu aşamada kırmızı et, çiğ sebzeler ve kabuklu çiğ meyveleri yavaş yavaş ekleyebilirsiniz.

Tüm gıdaları çok iyi çiğnemeyi ve eğer gerekliyse öğünlerde sadece az miktarda sıvı tüketmeyi unutmayın.

Midenizin alışma döneminde olduğunu unutmayın. Eğer çok hızlı yemek yerseniz , ya da yeterince çiğnemeden yerseniz , şişkinlik ve bulantı veya kusma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ameliyattan yaklaşık üç ay sonra sınırlamalar kalkmıştır. Kırmızı et, çiğ sebze ile çiğ meyve yiyebilirsiniz. İyi çiğnemek kaydıyla tüm katı yemekleri yiyebilirsiniz. Şeker ve tatlılardan, kremalı çorba, sos, tereyağı, kızarmış gıdalar ve fast food gibi yüksek yağlı gıdalardan da kaçının.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!