Su dahil olmak üzere sıvı besinleri öğünlerden 20-25 dakika önce veya 60 dakika sonra tüketmeye özen gösterin, yemeklerle aynı anda sıvı almayın

Akşam öğünlerini erken vakitte tüketin. Geç saatte yemek yemek yemek mide sıvılarını azaltarak sindirim fonksiyonunu önemli ölçüde azaltır. Sindirimin zayıf olması besinlerin içeriğindeki vitamin ve minerallerin emilimini engeller.

Tahıllarla birlikte et veya süt ürünü tüketmeyin.

Sebze ve meyveleri aynı anda tüketmeyin.

Meyve ve etleri birlikte tüketmeyin.

Stres altında, gergin bir ruh halinde iken yemek yememeye özen gösterin. Eğer sinirli ve mutsuz iseniz sindirim fonksiyonu oldukça azalır ve yediğiniz besinler bedeninize rahatsızlık vermeye başlar. Yemek esnasında sindirim fonksiyonun sağlıklı şekilde işlemesi için bedenin gevşemiş beden ve olumlu ruh halinde olması gerekir.

Günün en yoğun öğününde sindirimi kolaylaştırmak için yemekten önce bir yemek kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi için.

Yemeklerle birlikte sindirim enzim desteği almaya çalışın.

Bağırsaklarda gaz birikimini önlemek ve ar olan gazı azaltmak için, yemeklerimize dere otu, rezene, kekik ve nane ekleyin.

Yemelere tuz eklemeyin. Çünkü gereksiz miktarlarda tüketilen tuz, protein sindirimini önemli ölçüde azaltır ve vitamin, mineral emilimini engeller. Tuz yerine çeşni olarak baharat kullanmaya çalışın.

Yemek esnasında besinleri iyice çiğnemeye ve yemek süresini uzun tutmaya özen gösterin.

Diyetisyen Elif Fedakar


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!