Gebelikte koronavirüs görülme riski, gebe olmayan kadın ve diğer popülasyonla aynı oranda olmakla birlikte gebeler enfeksiyona daha yatkın olmaktadırlar, bu yüzden izolasyon çok önem arz etmektedir.

Hamilelikte korona virüs COVID19’a yakalanma oranı nedir?

Hamilelerde koronavirüs enfeksiyonuna yakalanmada artmış bir duyarlılık bildirilmemiştir, bununla ilgili bir oran vermek günümüzde yapılan çalışmalarla yeterli değildir. Hamilelik viral enfeksiyonlar açısından, solunum yollarında oluşan fizyolojik değişiklikler nedeniyle istenmeyen etkiler doğurabilmektedir.

Hamilelikte COVID19’dan korunmak için neler yapılabilir?

Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, sosyal mesafe ve izolasyon kurallarına uyulmalıdır, seyahatler ertelenmeli, eller sık sık en az 20 saniye süresince su ve sabunla yıkanmalı, şüpheli şikayetleri olan kişiler ya da hasta bireylerle aynı ortamda bulunmamalı, maske takılmalı, uyku düzenine dikkat edilmeli, günde en az 2,5 litre su olmak üzere bol sıvı tüketmeli, immün sistemi güçlendirici gıda ve alternatif vitaminlerden faydalanılmalı, bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır.

Korona Virüsten korunmak için hamilelik süresince kullanılacak bağışıklık sistemini destekleyen preparatlar var mıdır? Nelerdir?

Protein ve mineral (kalsiyum, magnezyum) açısından zengin besinler ve kullandıkları demir ilacı dışında, beta glukan, probiyotik, karamürver ve çinko pikolinat içeren, B-C-D vitamini içeren multivitamin preperatları piyasada mevcut olmakla birlikte, hekimlerinin önereceği bir multivitamin de olabilir.

Hamilelikte COVID19’dan korunmak için Çinko, D vitamini, C vitamini kullanılabilir mi?

Hamilelikte C-D vitamini ve çinko güvenle kullanılabilir.

Hamileliğin ilk 3 ayında koronavirüse yakalanılırsa bebek düşer mi?

Hamilelikte koronavirüs enfeksiyonu sonrası düşük oranının arttığını ve düşük oranını gösteren bilimsel bir çalışma olmamakla birlikte ağır geçirilen bir koronavirüs enfeksiyonunun düşük oranını arttırabileceğini düşünmekteyim.

Hamileler korona virüse yakalanırsa bebeğe geçer mi?

Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalarda gebelikte anne karnından bebeğe koronavirüs enfeksiyonunun geçmediği saptandı.

Hamilelerde COVID19’a yakalanılırsa uygulanacak tedavi ne olur?

Hamilelikte şüpheli olgularda ve hastaneye yatışı gerektirmeyecek düzeyde şikayetleri olanlarda test sonucu çıkana kadar izole odalarda semptomatik tedavi, test sonucu pozitif veya hamilenin yaşadığı şikayetlerine ya da yapılan testlere göre covid19 enfeksiyonu geçirdiği düşünülen gebelerde, öncelikle gebe hastaneye yatırılarak özel negatif basınçlı odalara alınır, verilecek tedavi de gebe olmayanlarla benzerdir.

Emzirme döneminde COVID19’a yakalanan anne bebeğini hangi yöntemlerle beslemelidir?

Anne sütünden koronavirüsün bulaşmadığı gösterildi, ancak virüs emzirme sırasında damlacık yolu ile bulaşabileceği için şüpheli veya kesin tanılı hasta annelerde fayda-zarar oranı gözetilerek anne-bebek ayrı ortamlarda olacak şekilde eller yıkandıktan sonra süt sağılarak biberonla başka birisi tarafından bebeğe verilmesi daha doğru olmakla birlikte, ya da anne doktorun önerisine göre N95 maske takıp elleri sabunlu su ile yıkayıp emzirebilir.

Covid19’a yakalanmış anne bebeğine dokunabilir mi?

Koronavirüs enfeksiyonu geçiren anneden mümkünse en az 2 hafta bebek izole edilmeli, temas olmamalıdır.

Bu dönemde hamile kalmayı düşünen bir anne COVID19 sebebiyle bu isteğini ertelemeli midir?

Elimizde yeterli veri olmadığından gebelik planlayan anne adaylarının bu düşüncelerini salgın bitinceye kadar ertelemeleri doğru olacaktır.

Doğum ile esnasında annenin ve bebeğin COVID19 kapma riski var mıdır?

Annede koronavirüs enfeksiyonu açısından şüpheli temas veya bir şikâyet yoksa ve de ortamda şüpheli bir hasta yoksa, doğum esnasında bebeğe ve anneye enfeksiyon geçme riski diğer popülasyonla aynıdır.

Hamilelerde görülen koronavirüs belirtileri diğer hastalarla aynı mıdır?

Hamilelikte koronavirüs geçiren anne adaylarındaki şikayetler diğer popülasyonla aynı olup, yüksek ateş, kuru öksürük, baş ağrısı, koku-tat duyusunda kayıp, ishal, geçmeyen karın ve ciddi eklem ağrıları şeklinde olabilmektedir.

Koronavirüs COVID19’dan şüphe edilen ya da teyit edilen hamileler normal doğum ile mi sezaryen ile mi doğum yapmalıdır?

Bu tür annelerde semptomlar hafif düzeyde ise yani nefes darlığı olmamak şartı ile öncelikli vajinal doğum denenebilmekle birlikte, yapılan bilimsel çalışmalarda özellikle ıkınma aşamasında nefes darlığı olduğu için hasta gebelerin çoğu sezaryen ile doğurtulmak zorunda kalmıştır. Doğum şekli kararını hastanın genel durumu belirlemektedir.

Görülen belirtiler nelerdir?

Geçmeyen yüksek ateş, kuru öksürük, baş ağrısı, koku-tat duyusunda kayıp, kusma- ishal, geçmeyen karın ve ciddi eklem ağrıları görülebilmektedir.

Yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri gibi geçirilmiş kadın hastalıkları kanseri olan hastaların korona virüsten korunması için yapması gerekenler nelerdir? Kadın hastalıkları ile ilgili alınan kanser tedavisine COVID19 salgını sebebiyle ara vermek gerekir mi? Kadın hastalıkları kanserinden teşhis almış ve opere olması gereken hastaların bu dönemde ameliyatları ertelenmeli midir?

Kadın kanseri ameliyatı olmuş tedavisi tamamlanmış tanılı hastalarda sosyal mesafe ve izolasyon kurallarına uyularak, kalabalık ortamlar ve seyahatten uzak durmalı, hastane kontrolleri gerekli değil ise ertelenmeli ya da gidilecekse maske takılmalı, el hijyenine dikkat edilmeli, immün sistemi güçlendirecek gıdalar ve alternatif ilaçlar ( beta glukan vb.) tüketilmeli, tedavi yeni bitti ve kemoterapi-radyoterapi aşamasında iseler mevcut tedavilerinin hızlıca tamamlanarak izole edilmeleri gereklidir, aktif kanamalı ve kanser tanısı yeni konuldu ya da evre atlayacağı düşünülen olgular içinse uygun ameliyathane ve servis koşullarında ameliyatları planlanmalıdır


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!