Gebelik Muayene Seyri 1

Gebelik muayeneleri esnasında izlenen yol doktordan doktora, aynı doktorda bir anne adayından diğerine, aynı anne adayında bir gebelikten diğer gebeliğe önemli farklılıklar gösterebilir. Bu farklılığın nedeni doktorların eğitim aldığı ekollerin farklı olması, gebelik seyrinin bir anne adayından diğerine farklılık gösterebilmesi ve hatta aynı anne adayında bir gebelikten diğerine değişebilmesidir.

Her doktorun amacı aynıdır ; doğal süreçlere minimal müdahale ile anne adayının sağlıklı, konforlu ve keyifli bir gebelik dönemi geçirmesini, güzel bir doğum yapabilmesini ve anne adaylığından anneliğe "yumuşak" bir geçişi gerçekleştirebilmesi için tıbbi desteği sağlamak.

Aile ile doktor arasındaki "sıcak bağ" gebeliğin ve doğumun seyrini olumlu etkiler. Düzenli gebelik takiplerine gitmenizin size sağlayacağı yararlardan belki de en önemlisi budur : Doktorunuzla bir güven ortamı oluşturmak. Doktorunuz, sizin soracağınız her soruya yanıt verebilecek durumda olmalı, siz de doktorunuza güvenerek onun önerilerine uyacak durumda olmalısınız. Eğer doktorunuzun size söylediklerini ve önerdiklerini şüpheyle karşılıyor ve bunları teyid ettirme ihtiyacı duyuyorsanız bu, sizin olayları aşırı analiz etme alışkanlığınızla ilgili olabileceği gibi, doktorunuzla aranızdaki temel bağın kurulamamış olmasından da kaynaklanıyor olabilir.

Hiçbir doktor bir anne adayına, ister muayenede, isterse telefonda bir sorusuna cevap veremeyecek kadar meşgul değildir. Gebelik olgusunu ve kendinizi anlayabilmek için bol bol soru sorun...

Gebelik Muayene Seyri 2

Bebeğin ve anne adayının sağlık durumunun izlenmesi, doğuma hazırlık, lohusalık dönemine hazırlık (emzirme, aile planlaması, yenidoğan bakımı gibi konular) bir kadın doğum uzmanının hedefleri arasındadır. İlk görüşme, ailenin doktorla tanışması, doktorun anne adayını tıbbi olarak tanıması açısından önemlidir.

Bu ilk görüşmede, anne ve baba adayının çok sayıda sorusuna yanıtlar verilir. Cinsellik, iş yaşamı, seyahat, çatlakların önlenmesi, gebelik egzersizleri, istirahat, vitamin alımı gibi "önemsiz" gözüken ve bu nedenle "havada kalan" konular görüşülür. Acil durum geliştiğinde izlenmesi gereken yollar ele alınır. Gebelik haftasının teyid edilmesi ve kan sayımı, idrar analizi ve idrar kültürü gibi gebeliğin "olmazsa olmaz" incelemeleri genellikle bu ilk görüşmede yapılır. Muayenelere risk faktörü olmayan anne adaylarında, 32. haftaya kadar genellikle dörder haftalık aralıklarla, 32. 34. ve 36. haftadaki muayenelerden sonra doğuma kadar haftalık olarak devam edilir. İdrar kültürü ve tam kan gibi incelemeler genellikle 32. haftada tekrarlanır.

Hepatit B açısından tarama genellikle doğuma en yakın zamanda yapılır.Pelvisin (çatınızın) normal doğuma uygun olup olmadığı genellikle 38. haftada gözden geçirilir.Sezaryan için gebelik esnasında karar verildiğinde doğum randevulu olarak genellikle 38.-39. hafta arasında bir yerde gerçekleşir.Normal doğumun gerçekleşmesi için genellikle 41. haftanın sonuna kadar beklenir.


Mersin Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!