Ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanması için ömür boyu bakım şarttır.Gebelik döneminde ise ağız bakımı bilhassa önem kazanır. Annenin vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikler özellikle dişetlerinin uyaranlara karşı hassasiyetini artırarak dişeti hastalıklarının oluşma riskini artırır.

Dişeti iltihabı kendini kızarıklık ve kanama ile gösterir. Dişeti iltihabına sebep olan başlıca etken bakteri plağının varlığıdır. Gebelik döneminde dişetleri bakteri plağının varlığına diğer zamanlara göre çok daha şiddetli tepki gösterir ve hızlailtihaplanma meydana gelir. Bu da meydana gelen dişeti iltihabının hormonal değişiklerden değil yine bakteri plağının varlığından meydana geldiğinin göstergesidir.

Dişeti hastalıkları doğrudan bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Erken ve zayıf kiloda doğumlar ile annedeki dişeti hastalıklarının ilişkisini destekleyen çalışmalar günden güne artmaktadır.

Gebelik döneminde dişlerde kalsiyum kaybı olduğu ve bu kalsiyumun bebeğin kemik gelişiminde rol oynadığı düşüncesi ise tamamen yanlış bir inanıştır. Gebeliğe bağlı olarak dişlerde kalsiyum kaybınınmeydana gelmesisöz konusu değildir.

Yumuşak kıllı diş fırçasının kullanımı, dişlerin düzenli olarak diş ipi ile temizlenmesi, fluorid içeren, alkolsüz ağız gargarası kullanımı ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz gebelik süresince ortaya çıkabilecek ağız sağlığı ile ilgili problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!