Gebelik sırasında baş ağrıları oldukça sık rastlanılan bir şikayettir. Gebeliğin her döneminde görülebilmesine rağmen 1. ve 3 . trimestrde daha sık karşılaşılır.


1. Trimestrdeki ağrılar genellikle hormonlardaki yükseliş ve dolaşan kan miktarındaki artıştan kaynaklanır.


3. Trimestrde ise daha çok kötü pozisyonun neden olduğu ağrılardan şikayet edilir. Gebelikten önce migren tipi baş ağrıları olan hastaların gebelikleri sırasında migren ağrılarında azalma görülebilir ancak doğum sonrası eski hallerine dönerler. Nadiren de migren ataklarında artış izlenebilir. Bunların yanında uykusuzluk, kan şekerinin düşmesi, dehidratasyon, kafein azlığı gibi nedenler de baş ağrılarına neden olabilir. Stres, görme kusurları ve postür bozuklukları bu ağrıları şiddetlendirebilir.


3.trimestrde ise genellikle postür(duruş) bozukluklarından kaynaklanan baş ağrıları yaşanabilir. Bu arada yüksek tansiyon ve preeklampsi de kendini baş ağrısıyla gösterebilir, dikkatli olun. Baş ağrısı yaşıyorsanız; Duruşunuzu düzeltin Karanlık bir odada dinlenin, gevşeyin Kan şekeriniz düzeltmek için az az ve sık sık yemek yiyin Egzersiz yapın Ilık duş alın Gerginlik tipi bir ağrı ise kafa tabanına soğuk kompres uygulayın Sinüs tipi bir ağrı ise göz çevresine ılık kompres uygulayın. Doktorunuzun tavsiye edeceği parasetamol içerikli ilaçlar kullanılabilir. * ilaç kullanmadan önce * ilaca rağmen ağrınız geçmezse * daha önce hiç yaşamadığınız şiddete ve karakterde bir ağrı ise * ani başlangıçlı ve şiddeti gittikçe artıyor ise * beraberinde bulantı, kusma, görmede bozukluk, uyuşukluk gibi belirtiler varsa MUTLAKA DOKTORUNUZU ARAYIN...

İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!