Gebelikte beslenme – ağırlık kazanımı ve kaybı
Gebelikte beslenme – ağırlık kazanımı ve kaybı

Gebelik, anne adayının beslenmesinin özel olmasını gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte vücudum bozulacak diyerek aç kalmak da iki canlıyım diyerek iki kişilik yemek de yanlıştır.

Gebelik süresince amaç; kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak vücuttaki besin ögelerini dengede tutmak, bebeğin normal büyümesi için gerekli enerji ve besin ögelerini tam olarak karşılamaktır.

Sağlıklı bir gebelik geçirmenin ilk zincirini gebelik öncesi annenin vücut ağırlığı ve beslenme alışkanlıkları oluşturmaktadır. Gebelikteki ağırlık kazanımı annenin gebelik öncesi durumuna göre değişiklik göstermektedir. Gebelik döneminde 9- 12 kg ağırlık kazanımı normaldir, ancak gebeliğe fazla kilo ile başladıysanız 7- 8 kg, gebeliğe zayıf olarak başladıysanız 14-18 kg ağırlık kazanımı yeterli olacaktır. Eğer ikiz bebek bekliyorsanız ortalama 17- 22 kg ağırlık kazanımı normaldir

Bebeğinizin doğum ağırlığı gelecek 9 ay boyunca sizin ağırlık kazanımızına bağlıdır. Sınırlandırılan ağırlık kazanımı düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskini arttırır. 2.8 kg ve altı doğan bebekler, gelişim sırasında daha çok zorluk çekebilmekte ve daha yüksek hastalık riski taşımaktadır. Annenin vücuduna uyum sağlaması için ağırlık kazanımı önemlidir.

Gebelik Süresince Kazanılan Ağırlık Nere Gidiyor?
Ağırlık Artışının KaynağıAğırlık Kazanımı (kg)
Bebek3,5 - 4
Plasenta0,5 - 1
Amniyotik Sıvı1
Anne
Gögüsler0,5
Uterus1
Kan Hacminde Artıkş1,5
Vücüt Yağı2,5 evya daha az
Artan Kas Dokusu ve Sıvısı2 - 3,5
Toplam12,5 kg

Gebeliği 3 bölüme ayıralım. İlk bölümde yani ilk 3 ayda kilo almamak sorun olmaz. Gereksinmede fazla enerji artışlarına ihtiyaç yoktur. Bu sürede 1-2 kg ağırlık kazanımı yeterli olacaktır. Ancak yeterli ve dengeli beslenmek, ağırlık kazanımını katı bir şekilde sınırlandırmamak önemlidir.

İkinci 3 ayda artan gereksinmeyi karşılamak için 300 kkal enerji artışı sağlanmalıdır. Bu dönemde bebek hızlı bir büyüme ve gelişme gösterir. İştah artar, vücut yağ depolamaya başlar. Depolanan bu yağ emzirme dönemi için son derece önemlidir. Artan enerji ihtiyacının karşılanması, süt salınımı için enerjinin sağlanması, hormonal değişikliklere uyum için gereklidir.

Üçüncü 3 ayda bebek daha hızlı bir gelişim gösterir. Annenin kilo alımı artar, hareketi daha sınırlı hale gelir. Kabızlık şikâyetleri artabilir.

Son zamanlarda gebelikte kilo alımı hakkında hatalı bilgiler sıkça karşımıza çıkmaktadır. Zayıflığın, sıfır bedenin makbul sayıldığı toplumumuzda hiç kilo almadan doğum yapıp sağlıklı bir çocuk dünyaya getirme hayali kuran anne adaylarmız bulunmaktadır. Bu durumun tam tersi olan ‘İki canlısın sen ye ,canın ne çekerse ye, bebek aç kalmasın ye,sütün olsun ye..’ gibi devam eden sözlere de rastlanmaktayız. Sizler ikisine de kulak asmayın ve yeterli ve dengeli beslenmenin her zaman önemli olduğunu unutmayın.

Gebeliğin ilk 3 ayında 1-2 kg, kalan dönemde de haftada 0,5 kg ağırlık kazanımı bebek ve anne için yeterli olacaktır. Kilo alımınız daha hızlı seyrediyorsa fazla kısıtlama yapmadan sağlıklı önerilerle bu durumu normal seyrine çekebilirsiniz.

Gebelikte aldığınız kiloları verememekten de korkmayın. Bebeğinizin doğumuyla birlikte hızlı bir ağırlık kaybı yaşayacaksınız. Doğumdan hemen sonra 5 kg, sonraki ayda 2,5 kg kaybınız olacaktır. Zaten gebelikte dengeli beslenmeniz, doğumdan sonra bebeğinizi anne sütüyle beslemeniz, fiziksel aktivitenize dikkat etmeniz gebelik öncesi ağırlığınıza kolaylıkla dönmenizi sağlayacaktır.

Bir sonraki yazıda gebelik şikayetleri( bulantı, kusma,kabızlık,ödem..) ve beslenme önerileriyle devam edeceğim. Takipte kalın, mutlu günler :)


Sivas Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!