Gebelikte cilt sorunları
Gebelikte cilt sorunları

Bazı kadınlar gebelik sırasında ciltleri parladığı için kendilerini şanslı sayarlar. Bu annelik duygusunun basit bir sonucu değildir hormonal değişiklikler sonrasında yağ salgısının artmasına bağlıdır.

Bazı kadınlar (özellikle âdetlerinden önce ciltlerinde değişiklik olmayanlar) o kadar şanslı olmayabilir. Bu yağlılığın tamamen ortadan kaldırılması olanaksız olsa da azaltılması için yine de aşağıdaki önerilere uyulması gerekmektedir;

Dengeli Beslenme Diyeti´ne mümkün olduğunca uymaya çalışın. Bu bebeğiniz için olduğu kadar cildiniz içinde en iyisidir.

Musluğun önünden her geçişinizde bir bardak su için. Su en etkili gözenek açıcılardan biridir.

Uygun bir temizleyici ile günde 2-3 kez yüzünüzü temizleyin. Cildinizi tıkayacak krem ve makyajdan uzak durun.

Eğer hekiminiz önerirse B6 vitamini desteği alın (günde 25-50 mg´ı aşmasın). Bu vitamin hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan cilt sorunlarında kullanılmaktadır, ancak etki mekanizması henüz bilinmiyor.

Eğer cilt sorunlarınız iç hastalıkları uzmanınız ya da onun önereceği bir deri hastalıkları uzmanıyla görüşmeyi gerektirecek kadar şiddetliyse, hekimin gebe olduğunuzu bildiğinden emin olun. Özellikle ´Accutane ´ve ´Retin-A´ gibi sivilce için kullanılan ilaçlar gebelikte bebeğe zarar verebilme olasılığı nedeniyle kullanılmaz.

Bazı gebe kadınların kuru, kaşıntılı cilt sorunları vardır. Bu durumda nemlendiriciler yardımcı olabilir ( en iyi emilimin sağlanması için banyo ya da duş sonrası uygulanmalıdır). Odayı nemli tutmak ve çok sıvı almak da yararlı olabilir. Sabun kullanılarak yapılan sık banyo cildi kurutur. Banyo sayısını azaltın ve sabunsuz bir temizleyici kullanın.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!