Gebelikte diş tedavisi yapılabilir mi ?
Gebelikte diş tedavisi yapılabilir mi ?

Tabii ki yapılabilir. Hamilelik kadınlara oldukça ağır yükler getiren bir durum gibi algılandığından bazen hamile olduğunu yeni anlamış bir hastanız size şöyle sorar: Peki ben artık ağrı kesici veya hiçbir ilaç alamayacak mıyım?

Hamileliğe bu gözle bakarsanız oldukça korkutucu bir yanı varmış gibi görünebilir. Oysa durum pek de öyle değildir. Doktor kontrolunde olmak kaydıyla hamilelikte de rahatlıkla kullanılan pek çok ilaç vardır. Ancak doktorlar hiçbir hastanın gereksiz ilaç kullanmasını istemez.

Hamilelik eşittir bir diş kaybı diye halk arasında bilinen durum hamilelikte sık gıda tüketirken gargara veya fırçalama gibi diş ve ağız hijyenini ihmal etmek neticesinde ortaya çıkıyor. Hamileyken diş hekimine gidilmez, gitsek de dolgu yapılmaz röntgen çekilmez düşüncesi de hatalı bir düşünce olmasına rağmen yaygın olarak bilinen hatta bazı diş hekimlerince de hastalara iletilen bir dezenformasyon. İlk üç ayda diş tedavisi yapılmaz düşüncesi de aynı durumun sonucu. Oysa yapılan hiçbir diş tedavisi hamilelikte bebeğe zarar vermez. Sadece kadın doğum doktorunun bilgisi ve kontrolu dahilinde olmalıdır. Yoksa ihmal edilen çürükler ilerleyerek çene içi abselere, hatta sinüsler üzerinden beyin abselerine kadar ilerleyerek, yapılması gereken basit bir tedaviden korkarken daha büyük sorunlarla karşılaşmamıza ve daha büyük zararlara yol açar. Asıl o zaman annenin hali beslenme bozukluğu, ağız içi enfeksiyonları, yüksek dozlarda kullanılması zorunlu olmuş ilaçlar bebeğe daha çok zarar verir.

Kısacası yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş oluruz.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!