Gebelikte egzersiz!
Gebelikte egzersiz!

Kadın hayatında gebelik, alınan kilolar nedeni ile estetik kaygıların yoğunlaştığı bir dönemdir. Anne adayı kendini eski güzelliğinden uzaklaşmış, hantal ve sıkıntılı hissedebilir.

Bu ruh hali gebelik ilerledikçe daha belirginleşir. Anne adayının kendine güvenini yeniden kazanmasında egzersiz çok önemli bir destektir. Egzersiz gebelik sırasında günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Gebelik sırasında düzenli ve kontrollü yapılan egzersiz hem anne hem de bebek sağlığını olumlu yönde etkiler. Egzersiz gebelik ve doğum sürecinin getirdiği sıkıntıların aşılmasında bedensel olduğu kadar zihinsel ve psikolojik rahatlama ile de önemli katkı sağlar.

Gebelik süresince yapılacak egzersizler doğumda sağladığı kolaylığın yanı sıra doğum sonrasında planlanacak egzersizlerinde katkısı ile tekrar normal kilonuza dönmenizde önemli kolaylık sağlar.

Gerilmiş ve sarkmış sırt, karın, ve boyun kaslarının yeniden elastikiyet kazanmasını sağlar.

Diz, kalça, pelvis, ve omuz eklemlerindeki gerginliği azaltır.

Duruş şeklini düzeltir, akciğer kapasitesini arttırır. Tek bir solumada vücudunuza daha çok hava girer.

Gebelikte egzersizlerin başlangıcı 5. ya da 6. ay olmalıdır. Ancak doktorunuz uygun görürse 4. aydan itibaren de bu egzersizlere başlayabilirsiniz.

Gevşeme egzersizlerinin gebelik ve doğum sırasında yararlan vardır: gebelik esnasında plasentaya giden kan akımını artırır, doğumda stresi ortadan kaldırıp ağrılarla başa çıkabilmenizi sağlar.

Gebelikte egzersizlerin amacı çoğu kez yanlış yorumlandığı gibi "ağrısız doğum" değil, "korkusuz doğum" sağlamaktır.

Gebelikte egzersiz, gebe kadının doğumunu etkileyen, rahat ve derin soğuk almasını sağlayan kalça, karın ve bacaklarını sarmış kas gruplarını yönetebilmesini amaç edinmiştir.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!