Gebelikte hijyen
Gebelikte hijyen

Gebeliğin başından sonuna kadar banyo ve duş yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Rahat ve sıkı olmayan kıyafetler giyilmesi önerilir.

Göğüslerde büyüme ve ağırlaşma olması nedeniyle sıkı destekleyici sütyen önerilir. Vajinal salgı gebelik nedeni ile artacaktır. Bazen bu bir parazit veya mantar nedeni olabilir. Vajinal akıntı artmışsa banyo veya duş alırken asidik vücut şampuanları kullanılması önerilir. Ayrıca bu akıntının mikrobik bir nedeni olup olmadığının anlaşılması için bir hekime başvurulması önerilir. Bazen terleme ve kokudan şikayetçi olunabilir. Bu durumda her gün duş alınması gerekir.

Ayakkabıların ve çorapların doğal malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilip her gün değiştirilmesi gerekmektedir. Kokusuz deodorantların her gece uygulanması, soğan, sarımsak ve kafeinli içecek ve yiyeceklerin kullanılmaması tavsiye edilir. Bir erken doğum tehlikesi kanama veya bebeğin eşinin aşağı yerleşmiş durumunda cinsel ilişki doğuma kadar serbesttir. Gebelik sırasında sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çatlaklar için önerilecek kremler var ama bunların koruyuculuğu sınırlıdır. Hızlı kilo alma ve cildin kendi elastikiyeti çatlak oluşumunda daha etkilidir.

Gebelerin alçak ve geniş topuklu giymeleri önerilir. Vücuttaki bütün eklemlerdeki bağlarda gevşeme olduğu için ayak burkulması, elinde taşıdığı ağır bir şeyi düşürme veya dökme sıktır. Bu nedenle spor yaparken dikkat etmek günlük hayatta sivri topuklu ayakkabıları tercih etmemek ve ağır tencere vb iki elle kaldırmak gerekir. Bel ağrıları için oturduğu zaman sırtın bir yastıkla desteklenmesi ve yerden bir şey almak için eğilmek yerine çömelmesi önerilir. Varis oluşumunu azaltmak için uzun süre aykta durmamak ve oturulduğunda da bel arkası desteklenerek ayakların yüksekçe bir yere konması önemlidir. Hemoroid sık görüldüğünden kabız kalmamak, lifli besinleri tercih etmek önerilir. Ciltte olacak kaşıntılar için nemlendiriciler faydalı olabilir. Yetersiz kaldığında doktorunuzun önereceği tedaviler uygulanmalı.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!