Gebelikte kafein kullanımı
Gebelikte kafein kullanımı

Kafein (kahve, çay, kola gibi içeceklerde bulunur) plasentedan geçer ve bebek kan dolaşımına girer. Hayvan deneyleri kafeinin gelişmekte olan bebeğe çeşitli zararlı etkilerini gösterdiği halde, son zamanlara kadar insanlar üzerinde başka bir etkisi gösterilemedi.

Ama en son çalışmalardan biri, 1,5-2 fincan kahvenin eşdeğeri kafeinin düşük riskini iki katına çıkardığı izlenimini vermektedir. Elimizdeki bilgiler artana kadar, gününüze bir iki fincan kahve içmeden başlamanız akıllıca olacaktır.

Kafeinli kahve, çay ya da kolayı bırakmanız için ek nedenler vardır. Hepsinden önce kafeinin idrar söktürücü etkisi vardır, anne ve bebek sağlığı için gerekli olan sıvı ve kalsiyumu bedenden uzaklaştırır. Sık sık idrara gitme sorununuz varsa, kafein bunu artıracaktır. İkincisi kahve ve çay özellikle krema ve şekerle içildiyse, tıkayıcıdır ve gereksiniminiz olan besleyici gıdalara olan iştahınızı azaltabilir. Kola yalnız tıkayıcı değildir, ayni zamanda bazı kimyasal maddeler ve gereksiz şeker içerir. Üçüncüsü kafein gebelikteki normal duygu durumu dalgalanmalarını artırıp, yeterince dinlenmenizi engelleyebilir. Dördüncüsü kafein sizin ve bebeğinizin gereksinimi olan demirin emilmesini engelleyebilir. Beşincisi araştırmalara göre aşırı kafein tüketimi geçici anormal kalp atımı, hızlı soluk alma, yeni doğanda titremeler ve ileriki yaşamında daha sonra şeker hastalığı gelişimiyle sonuçlanabilir. Son olarak gebeliğin erken döneminde kahveden aldıkları tadı kaybeden pek çok kadının olması, doğanın gebe kadınları uygun olmayan maddelerden koruduğunu düşündürmektedir.

Kafein Alışkan1ığınızdan Nasıl Kurtulursunuz? İlk adım, bırakmak için motivasyonunuzu bulmaktır. Bu gebelikte kolaydır çünkü amaç bebeğinizin yaşama olabildiğince sağlıklı başlamasını sağlamaktır. İkincisi kafeine niçin düşkün olduğunuzu belirlemek ve bu ihtiyacınızı gidermek için yerine koyacağınız güvenli içecekleri saptamaktır. Eğer kahvenin ya da çayın tadını seviyorsanız ve sıcak bir içecek sizi çekiyorsa kafeini alınmış olanları seçebilirsiniz (ama sütün, portakal suyunun ya da başka besleyici içeceklerin yerini almasına izin vermeden). Kolayı tadı için içiyorsanız. ara sıra kafeinsiz hafif içecekler içebilirsiniz. Ama gebelik diyetinde hafif içeceklerin yeri yoktur, onun yerine %100 (tatlandırılmamış) meyve sularını içebilirsiniz. Eğer serinlemek için içiyorsanız meyve suları, soda ya da suyun koladan daha serinletici olduğunu göreceksiniz. Kafeinin uyarıcılığına gereksinimi varsa, daha doğal, daha uzun etkili uyarıyı alıştırma ve iyi besinlerden özellikle karmaşık karbonhidratlar ve proteinden ya da sizi canlandıracak bir şey yapmaktan, dans etmek, koşmak da sevişmekten alabilirsiniz. Kafeini bıraktıktan sonra kuşkusuz birkaç gün kendinizi kötü hissedecek, daha sonra her zamankinden iyi hissedeceksiniz. (Ama elbette erken gebelikte görülen normal yorgunluğunuz devam edecektir).
Eğer sadece bir şey yapmak için kahve, çay ya da kola içiyorsanız, bebeğiniz için iyi olan başka bir şey yapın. Ona bir hırka örün, yürüyüşe gidin ya da bir bebek karyolası bakmak için mağazaları gezin, akşam yemeği için sebze ayıklayın. Eğer kafeinli içecekleri günlük alışkanlığınızın bir parçası olarak kahve molası, gazete okurken ya da televizyon seyrederken içiyorsanız, o alışkanlığınızın yerini ve ona eşlik eden içeceği değiştirin.

Kafeinden yoksunluk belirtilerini azaltmak. Kahve, çay ve kola tiryakilerinin çok iyi bildiği gibi, kafeini bırakmaya karar vermek bir şey, bunu yapmak başka bir şeydir. Kafein tiryakilik yapan bir maddedir, aniden bırakanlarda baş ağrısı, sinirlilik yorgunluk ve uyuşukluk gibi yoksunluk belirtikleri olur. Bu nedenle kafeini yavaş yavaş kesmek ve bir kaç günde güvenli düzey olan iki fincana indirmek daha iyi bir fikirdir. İki fincana alıştıktan sonra günlük miktarı her seferinde dörtte bir fincan azaltarak bir fincana inip, en sonunda hiç içmemeyi başarabilirsiniz. Ya da yoksunluk döneminde yarı kafeinli yarı kafeinsiz karışım hazırlayarak, yavaş yavaş fincanınızı kafeinsiz kahveyle doldurmayı sürdürebilirsiniz. Espresso sevenler bile kafeinlisi kadar lezzetli olan kafeinsiz espressoyla kendilerini yatıştırabilirler.
Şu önerileri dikkate alırsanız yoksunluk belirtileri daha az rahatsızlık verici ve başa çıkılması daha kolay olacaktır.
Kan şekerinizin ve bu yüzden enerji düzeyinizin düşmesine fırsat vermeyin. Protein ve karmaşık karbonhidratlardan zengin besinleri küçük porsiyonlar halinde sık sık yiyin.
Her gün açık havada alıştırma yapın.
Uykunuzu alın, bu kafeinsiz daha kolay olacaktır. Eğer tümüyle kafeinsiz hayatın size göre olmadığına karar verirseniz umutsuzluğa kapılmayın. Günde 1 ya da 2 fincan kafeinli içeceğin sorun yaratmadığı kanıtlanmıştır.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!