Gebelikte mide bulantıları ve beslenme önerileri
Gebelikte mide bulantıları ve beslenme önerileri

Gebelikte Mide Bulantıları ve Beslenme Önerileri

Gebelik döneminde kadınların % 50-90 ı özellikle sabahları olmak üzere gün içerisinde mide bulantısı çekmektedir. Bulantılar, gebeliğin ilk 3 ayında daha sık görülse de 3 aydan sonra da devam edebilmektedir.

Gebelik süresince kusma ve mide bulantısı psikolojik bir rahatsızlık değildir. Son yıllarda mide bulantısına, hormonal değişikliklerin, özellikle de östrojen düzeylerinde artışın neden olabileceği düşünülmektedir.

Her kadında görülmese de, bazı kadınlar için bulantılar sadece kısa bir zaman diliminde ve az olarak görülebilmekte, bazıları için de tüm gün problem sürebilmektedir. Gebe kadınlarda ağır mide bulantısı ile birlikte görülebilen aşırı kusmalar; dehidrasyon (su kaybı), elektrolit ve ağırlık kayıplarına neden olabilmektedir. Bu kayıpların fazla olması hem annenin hem de bebeğinin sağlığı için çok büyük risk taşımaktadır.

Gebelikte mide bulantısını azaltmanın çeşitli yolları bulunmaktadır:

  • Midenizin boş kalmasını önlemek için; gün boyunca az ve sık aralıklarla yemek tüketin. Örneğin 3 ana öğünle birlikte kuşluk, ikindi ve gece öğünlerini tüketmeniz, mide bulantınızı azaltacaktır.
  • Sabah kalkmadan önce, kraker, sade kızarmış ekmek, galeta, peynir-ekmek gibi besinleri tüketin. Bu yolla sindirim süreci siz yataktan kalkmadan önce başlamakta, mide asidi azaltılabilmektedir.
  • İçecekleri yemeklerle birlikte değil, öğün aralarında tüketin.
  • Sade makarna, kraker, patates, pilav, meyve ve sebze gibi kolay sindirilebilir karbonhidratları tercih edin. Kızartma, mayonez, krema vb. yağ içeriği yüksek besin tüketimlerinizi azaltın.
  • Yatmadan önce süt, taze meyva, kuru meyva ve peynir ekmek gibi çok yağlı olmayan yiyecekleri tercih edin.
  • Gebe kadınların sıklıkla koku alma duyuları çok hassas olduğu için, normal zamanda kötü gelmeyen kokular bu dönemde rahatsız edici olabilir. Bu nedenle fazla baharatlı besinlerden, yemek kokularından veya mide bulantınıza neden olan diğer kokulardan kaçının.
  • Öğünlerinizi yavaş tüketin ve iyi çiğneyin.
  • Yataktan yavaşça kalkın.
  • Günde 2 kereden fazla kusuyorsanız, mutlaka hekiminize danışın.

Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!