Gebelikte seyahat nasıl?
Gebelikte seyahat nasıl?

Kanda pıhtılaşmanın olması, hayati riskler ortaya çıkarır. Pıhtılar, çoğunlukla bacaklardaki derin toplar damarlarda (derin ven trombozu, DVT) oluşur ve buradan koparak akciğer toplar damarlarına ulaşıp burayı tıkayarak (pulmoner tromboemboli, PTE) kan akışını durdurup ölümcül durumlar ortaya çıkarır.

Hamilelik, kanda pıhtılaşma riskinin arttığı durumlardan biridir,

Uzun süre hareketsiz kalmak da pıhtılaşma riskini artırır. Bu iki durumun bir araya gelmesi pıhtılaşma riskinin çok arttığı durumlardır.

Gebe olmak seyahate engel değildir ancak seyahatlerde saatte bir gibi sık aralıklarla hareket etmek, örneğin yürüyüş yapmak pıhtılaşma riskini azaltır.

"Gebeler, çok uzak mesafelere diledikleri taşıtla gidebilirler, hatta 80 günde devr-i alem bile yapabilirler, ama sıkça hareket etmek şartıyla."

Doğuma yakın zamanlarda, uzun yolculuklardan kaçınmak, doğumun planlanandan farklı bir şekilde olma ihtimalini azaltır.

Uzun sürecek yolculuklarda bol sıvı almak, çay-kahve tüketimini sınırlamak, bacak egzersizleri yapmak, varis çorabı giymek pıhtılaşma riskini azaltır.

Bazı özel durumlarda kanı sulandırıcı, kanda pıhtılaşmayı azaltıcı (antikoagülan) aspirin, heparin gibi tedavilerin yapılması da uygun olur.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!