Geç doğum (miad aşımı)

Gebeliklerin yaklaşık %5-10’unda görülür Doğumu başlatan mekanizmalardaki bir düzensizlikle alkalı olduğu düşünülmektedir.Gebelik 42 hafta olmasına rağmen devam etmektedir. Bebek ölüm riski artmıştır.

Bebek placenta denen organda kireçlenmeler ve damar yetersizlikleri oluştuğu için daha az gıda alır. Büyüme durur .Bebek önce hareketlerini azaltır. Doğum olmazsa rahim içi olumsuz koşullar devam ettiği için ,içinde yüzdüğü sıvı azalır ve yer yer kordon sıkışarak bebeğe daha da az kan gider. Bunun refleks sonucu olarak bebek mekonyum denen ilk kakasını rahim içinde yapar .Böylece bu sıvı akciğerlere giderek ince soluk yollarını tıkar. Bebek doğurtulsa bile bu tıkanıklıktan dolayı oksijen kana ulaşamaz ve bebek siyanotik (mor renkli) olur.Ayrıca mekonyum mikropsuz olmasına rağmen kimyasal olarak soluk yollarını tahriş ettiği için zatürreye sebep olur.Domino taşları gibi felaketler zinciri birbirini takip eder.

Miad geçmesinin riskleri nelerdir?

ü Plasentada yaşlanma belirtileri olduğu için bebeğe giden oksijen ve besin maddeleri azalır. Bebek sıkıntıya girer,kakasını (mekonyum) yapabilir. Bu mekonyumu yutabilir, ve buna bağlı akciğerlerinde kimyasal pnömoni oluşabilir.

ü Amnios sıvısında azalma sonucunda göbek kordonuna bası yaparak bebeğin kendine gelen kan miktarını azaltması ve sıkıntıya girmesi söz konusu olabilir.

ü Makrozomi, bebeğin kilo almaya devam etmesiyle iri bebek (4000 gr üzerinde) ve buna bağlı zor doğum görülebilir.

ü Anne karnında ani bebek ölümü özellikle 10 günden uzun süren gün aşımında görülür.

Miad geçmesinin takibinde ne yapılır?

ü Annenin günlük bebek hareketlerini takibi,3 günde bir ultrasonografi ile amnios sıvı (AMV) takibi ve 3 günde bir NST ile fetusun iyilik hali ve kalp atışları takibi yapılır.

ü Amnios sıvısında azalma ve/veya NST' de bozulma olursa hemen doğurtulmalıdır.

ü Gebelik süresi 40. haftadan sonra 10 günü geçer ve doğum gerçekleşmez ise rahim ağzının olgunluğuna göre suni sancı veya sezaryen ile doğum tercih edilmektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!