Gelecek kaygısı başarısızlığı tetikliyor
Gelecek kaygısı başarısızlığı tetikliyor

Bireylerin genelinde görülmekte olan '' Gelecek Kaygısı ''olarak niyetlendirilen ismiyle, ileriye dönük plan yapamayan insanlarda biraz daha fazla görülmektedir.Geleceğinden kaygı duyan ve içinde bulunduğu zamanı yaşayamayan bireyler bir hayli bu kaygı durumunu fazlaca yaşamaktadır.

Gelecek kaygısının alt yapısında görülen kaygı bozukluğu diğer kaygıları tetikleyerek yaşanılan kaygıları oluşturmaktadır.Bireylerin geleceğe yönelik bir planı yoksa ve bunu yapacak bir potansiyelide kendisinde göremiyorsa olumsuzluk sinyalleri zihinde hissedilmeye başlayarak kişiyi rahatsızlık boyuta ulaştırmaktadır.

Gelecek kaygısını oluşturan etkenleri sırasıyla göstercek olursak,

Düzensizlik ve uyuşukluk,

İleriye dönük plan yapamamak,

Yanlış tercihler,

İstenmedik bir iş ortamı,

Mutsuz bir evlilik

Anksiyete ve obsesyon

olarak devam eden bir çok sebebi olan durumlar zincirinden oluşmaktadır.Yukarıda sayılan tüm bölümlere tek tek değinmek istiyorum.

Düzensizlik yaşayan bireylerin hayatlarını şöyle bir analiz ettiğimizde,iş yerindeki şikayetlerden tutun evdeki olumsuz sonuçlanan düşüncelere kadar şikayet alan insan tiplerinin farkına varabilirsiniz.Düzensizlikten şikayetçi olmazlar daha fazla onun üstüne daha fazla düzensizlik huylarını benimsetirler.Bu tip insanlar yaşadığı anda kalarak ileriye dönük plan yapmakta zorlanabilir.Bunu yaşamasının durumu ise kendisinin daha sonra yapmacağına inandırmasıdır. Unutmamalı ki , yarıncılar her zaman kaybetmiştir.Bir şey varsa bugünden başlamalısınız.

İleriye dönük plan yapamayan bireyler karanlığın içindeki kişilere benzer.Döner dolaşır sürekli beyaz bir ışık aramaya çalışır.O beyaz ışığıda bulamayınca kendini karamsarlaştırır ve olumsuz yönde etkileyerek kaygılarını dinler ve onlara yenik düşer. İleriye dönük plan yapabilecek kişinin kendi potansiyelinin farkına varması gerekmektedir.Neleri sever, neler ister nasıl bir yaşam planı istemektedir.Bunları bildikten sorna o her konuda başarılı olacak ve gelecek kaygısıda ortadan kalkacaktır.

Hayata dair yapılan '' Yanlış Tercihler '' insanları gittiği yolda şüpheye düşürmektedir.Şüphenin girdiği yol her zaman sorgulanır ve hiç bir zaman bir gerçeğe ulaşamazsınız.Durum öyle bir noktaya gelir ki bu sefer gerçeğide sorulamaya başlayarak gerçekle , yanlış arasında ikilemde kalmaları mümkün hale gelmektedir. Bunun için yapılan tercihlere dikkat etmeli ve onu netleştirebildiğimiz kadar netleştirmemiz gerekmektedir.

İstenmedik iş ortamında bulunarak acabalar içinde yaşayan bir birey potansiyeli çizebilrsiniz.Acaba işten ne zaman ayrılırım? Acaba bu işten beni ne zaman çıkarırlar ? Acaba beni müdürlerim seviyor mudur ?

Acaba, acaba .. diye giden milyonlarca şey zihninize takılı kalmaktadır.Buda sizi kaygının yanında obsesyon dediğimiz takıntı durumunun içine bırakacaktır. İstenmedik iş ortamında geçirdiğiniz vaktin içinde akıbetinizi merak ederek geleceğinizle ilgili kaygı bozukluğu yaşayarak kendinizi olumsuz yönde etkilemektesiniz..

Mutsuz bir evlilikte yaşanılan gelecek kaygıları ise çocuk yapmak veya o insanla bir geleceğinin olup olmadığıyla ilgili olabilir.Bu tip gelecek kaygısı yaşayan bireylerin kendisini netleştirmesi ve mutsuz bir evliikte yaşadığı o durumu ortadan kaldırarak daha net kendisini görmesini sağlayabilmektedir. Bunun için uzman bir kişiden yardım alması kişiyi daha fazla netleşebilecek hale getirecektir .

Anksiyete ve Obsesyon dediğimiz kaygı ve takıntı durumları içinde yaşanılan olaylara çok fazla önem göstermesi onun olması için ekstra bir çaba sarf etmesinden doğan obsesyonlar vardır. Onu yapmadığında içinin rahat etmeyeceğini ve illaki onu yapması gerektiğini düşünürler. Gelecek kaygısının içerisinde de bu tip durumlar kaygı ve takıntıyla birleştiğinde bireyi ciddi anlamda pasifize ederek kendisini olumsuz yönde etkilemesini sağlamaktadır..

Gelecek kaygısının temeli var olan kaygıların sadece bir bölümünden meydana gelmektedir.Var olan kaygılarınızı tespit edip çözüm ürettikten sonra diğer kaygılar olduğu gibi gelecek kaygınızda çözümlenmiş olacaktır..

Uzman Terapist

Kubilay Göksel Eren


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!