Kadın memesi emzirme fonksiyonunun yanı sıra kadın dişiliğinin ve cinselliğin en olmazsa olmazlarındandır.

Kadın memesi karşı cins için olduğu kadar, kadının kendisi için sağlığı için cinsel yaşamı için ve de duygusal hayatı ve kendi özgüveni için çok önemli bir organıdır.

Kadın memesi gerek gelişme çağında büyüme ve gelişmesini tamamlamadığı hatta bazen hiç ama hiç gelişmediği zaman bir erkek göğsü gibi düz olduğu zaman ya da çok ama çok ufak dişiliği yeterince ifade edemediği zaman bazen doğum sonrası ve emzirme sonrası meme dokusu hacim olarak küçüldüğü hatta hastanın ifadesine göre içi tamamen boşladığı sarkık bir deri torbası gibi olduğu zaman ya da hafif bir sarkmayı gidermek amaçlı; bazen de yeterince büyük dişiliğini ortaya koyan boyutta olduğu halde kadın ve partneri daha büyük meme istediği zaman; bazen tek başına iki meme arasında belirgin bir büyüklük farkı varsa asimetrik memelerde eşit ve yeterli büyüklükte bir meme yapmak için; bazen de meme cerrahisi sonrası rekonstrüksiyon amaçlı meme büyütme ameliyatları yapılabilir.

Sebep ne olursa olsun ya gelişme geriliği ya da küçülme vs. kadın silikon ameliyatı ile kendini daha mutlu daha büyük meme ile daha dişi hissedecekse bu ameliyat yapılabilir.

Doktorla ilk görüşmede sorunlarınız, sıkıntılarınız, beklentileriniz, istekleriniz değerlendirilir. Sağlık problemleriniz varsa ya da ameliyata engel bir durum gözden geçirilir.

Doktorunuzun size uygun gördüğü ameliyat tek başına büyütme ameliyatı olabileceği gibi fazla deri ve sarkık bir meme varsa mastopeksi yani meme dikleştirmede ameliyata eklenebilir.

Protez hakkında yeterli bilgi ameliyat tekniği ve muhtemel ameliyat sonrası komplikasyonlarla ilgili bilgi aldıktan sonra hastaya kilosu, boyu, göğüs çapı vs değerlendirilerek en uygun olabilecek meme ölçüsü, hangi silikonun kullanılacağı, hangi teknikle hangi bölgeye, kas üstü kas altı vs anlatılır. Hasta bu meyanda daha büyük ya da daha ufak meme tercih ediyorsa doktoruyla bunu paylaşır.

Ameliyat öncesi sigara kulanılan ilaçlar değerlendirilir ve kesilir.

Ameliyata hangi insizyonla yani kesi yeri meme altı mı , meme başı mı ya da koltuk altı mı planlanıp öyle girilir.

Genellikle narkoz altında genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır.

Ameliyat 1-2 saat sürer. Hasta genellikle bir gece hastanede misafir edilir. Ameliyat sonrası hafif bir bandajla pansuman yapılır ve mümkünse cerrahi estetik bir sütyen ile 15 gün, en çok iki ay destekli sütyen kullanması önerilir. Hasta ağır fiziksel aktivite gerektiren bir işte çalışmıyorsa 3-4 gün sonra işine geri dönebilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!