Çocuk ve erişkin hastalar, klinik ortamında yapılacak tedavinin üstesinden gelebilecek etkinlikten ve psikolojiden uzaktır. Genel anestezi altında diş tedavisi bu durumda tek çözüm olabilecektir.

Genel anestezi bilinci ve ağrı duyusunu ortadan kaldıran derin bir uyku halidir. Yapılacak işlemin süresine bağlı olarak eklenen anestezik gazlar ve uyuşturucu ilaçlarla anestezi devam ettirilir. Ameliyat süresince solunumun desteklenmesi gerekir. İşlem sona erdiğinde anestezik gaz ve ilaçların kesilmesiyle uyanırsınız. İşlem sonrası ortaya çıkabilecek ağrı, bulantı, kusma gibi istenmeyen etkileri gidermek için gerekli önlemler anestezi doktorunuz tarafından alınır.

Hastane koşulları altında gerçekleştirildiğinde genel anestezi altında diş tedavi ile ilişkili önemli komplikasyonların sıklığı düşüktür. Normal diş kliniğinde hastaya derin sedasyon vermektense genel anestezi muhtemelen daha güvenlidir. Bununla birlikte genel anestezi altında diş tedavilerinin endikasyonları doğru belirlenmelidir. Çocuğu tedavi etmek için geleneksel yöntemler başarısız olduğunda genel anestezi düşünülmelidir.

Genel anestezi altında diş tedavisinde, işlemler tek seansta tamamlanabilmektedir. Aynı zamanda tedavinin içeriğine, süresine ve çocuğun durumuna göre anestezi uzmanının desteği gerekmektedir. Genel anesteziden sonra uygun koruyucu diş bakımına mümkün olduğunda erken başlanmalıdır.


Adana Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!